Velký přesun handicapovaných dětí do běžných ZŠ se nekoná

Domácí
24. 8. 2016 09:25
Novela velké změny nepřinese (ilustrační foto).
Novela velké změny nepřinese (ilustrační foto).

Blížící se začátek školního roku bude také termínem, kdy začnou platit změny v přístupu ke společnému vzdělávání schválené na jaře 2015. Bouřlivě diskutovaná novela školského zákona, proti níž vystupoval i prezident Miloš Zeman, však bezprostředně po 1. září velké změny podle všeho nepřinese a hromadný přesun handicapovaných dětí do běžných škol nenastane.

Změní se způsob financování podpory, z čehož by měli mít prospěch hlavně žáci, kteří už v běžných školách jsou.

Nárok na vzdělávání se zdravými vrstevníky mají handicapované děti od roku 2005. U většiny druhů postižení tak řada z nich chodí do běžných škol již nyní. Výjimkou jsou jen děti s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávají převážně odděleně.

Rodiče handicapovaných dětí zatím příliš nezměnili svůj postoj k tomu, kde chtějí nechat své dítě vzdělávat. Podle výsledků zápisů do 1. tříd míří do běžných a speciálních základních škol přibližně stejné počty dětí jako v předchozích letech. Minimum rodičů také požádalo o přesun svého dítěte z praktické školy, kde se učí zejména děti s lehkým mentálním postižením, do běžné základní školy. Kraje odhadují, že se v celé republice přesunou asi dvě stovky z přibližně osmnácti tisíc žáků, které je navštěvují.

Měla by se ale zlepšit podpora pro děti s handicapem, které už v běžných školách jsou. Novela financování podpůrných opatření definuje jako nárokové, takže školy by měly peníze dostávat ze státního rozpočtu. Klíčová budou doporučení vystavená školskými poradenskými zařízeními. Nově nebudou postavená na diagnóze dítěte, ale na popisu podpory, kterou k úspěšnému vzdělávání potřebuje.

Doporučení podle nového systému začnou poradny vydávat po 1. září. Bude následovat dvouleté přechodné období, kdy budou ještě platit i současná doporučení. Děti se budou vyšetřovat postupně. Například asistenti pedagoga tak budou ve školách od září financováni dvěma různými způsoby. Vedle nárokového financování bude dál existovat současný systém, kdy školy žádají o peníze kraje nebo mohou žádat o dotaci ministerstvo školství.

Peněz bude dost

Vedení ministerstva je přesvědčeno, že peněz na asistenty a další podporu bude dost. Již v lednu poslalo krajům 500 milionů korun na mzdy asistentů a dalších 28 milionů na nákup učebnic a kompenzačních pomůcek. Dalších asi 270 milionů korun má ministerstvo ve svých dotačních programech na asistenty pedagoga. Jde o prostředky do konce roku 2016, rozpočet na rok 2017 se teprve bude schvalovat.

Jak budou nová pravidla ve školách fungovat a jak ovlivní fungování současných praktických škol, které vzdělávají převážně lehce mentálně postižené děti, se ukáže časem. Postupně také bude možné vyhodnotit, zda deklarované lepší podmínky pro začleňování dětí s různými problémy do běžných škol změní postoj rodičů a zvýší se podíl těch, kteří dají pro své dítě přednost běžné škole před školou speciální.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ