Zájem o firemní školky za poslední rok výrazně roste. Jejich založení je výhodné pro obě strany: zaměstnance i zaměstnavatele. Nejde ale o levnou záležitost.
Od ledna příštího roku budou moci zaměstnanci překladatelské agentury Skřivánek dávat své děti do firemní školy. Má to ale jeden háček. Je soukromá. Měsíční pobyt dítěte vyjde rodiče na 18 800 korun.
"Bylo by pro nás hodně zajímavé, kdyby návrh prorodinného balíčku prošel sněmovnou. Zatím ale fungujeme na soukromém poli. Hodně našich pracovnic je nyní na mateřské dovolené a místa ve školce by zajisté využily," tvrdí Kateřina Kurzová, která má zřízení školky na starost.
Denní centrum Skřivánek vzniká v unikátní vile v Praze 4-Krči s velkou zahradou, uprostřed parku. Školka má kapacitu padesát dětí ve věku od dvou do šesti let a bude otevřena i ostatním dětem.
Školka v nemocnici
Oproti tomu například v pražské Thomayerově nemocnici funguje školka padesát let. I když není "závodní", protože ji zřizuje pražský magistrát. "Začínáme už v šest hodin ráno právě kvůli službám některých zdravotních sester," říká ředitelka nemocniční školky Ivana Křivánková.
Školka ale není levná záležitost. Finanční náklady se podle Kláry Tomkové z Domova pro motýlky, která se zřizováním školek zabývá, mohou vyšplhat až k milionům. "Především jde ale o to, že vybudování školky pro firmu vyjde levněji než zaučování a shánění nových zaměstnanců," tvrdí Tomková.
Školek je málo
Kapacita v jeslích nebo školkách je nedostatečná. Porodnost dětí v České republice již potřetí za sebou překročila hranici sto tisíc dětí. Navíc poslední rok předškolního vzdělávání je zdarma, a díky tomu děti, které mají odloženou docházku, zůstávají navíc jeden rok. Proto se ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas rozhodl pomoci rodinám skloubit profesní život se soukromým. Na tahu jsou firemní školky.
Schválený návrh si pochvalují firmy i jejich zaměstnanci. O nové školce pro děti svých zaměstnanců uvažují například společnosti Unipetrol nebo ČSOB. "Společnost Unipetrol momentálně firemní školky neprovozuje. O jejich zřízení ale uvažujeme. V příštím roce by mohl vzniknout návrh, jak situaci zaměstnanců s malými dětmi řešit," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí firmy Jana Červeňáková.
ČTĚTE TAKÉ: Otcové budou týden doma s miminkem. Zaplatí to vláda
Firemní školky podpořil i Kalousek
Navíc se k návrhu přidalo i ministerstvo financí, které přichází s daňovými úlevami pro zřizovatele firemních školek. Zákon o daních z příjmu bude novelizován tak, aby mezi daňově uznatelné náklady byly zařazeny také výdaje na zajištění péče o děti zaměstnanců. "Ministerstvo financí si při diskusi o daňových výjimkách stanovilo pět politických priorit, mezi kterými je podpora rodin s dětmi, kam spadají i firemní školky," řekl mluvčí Kalouskova úřadu Ondřej Jakob.
Firemní školky existují běžně ve vyspělých evropských zemích, například v Německu, Francii či Velké Británii. V Česku výhodné služby pro zaměstnance nabízí jen málo firem, většinou těch nadnárodních.
Hlavní zásady zřizování miniškolek |
![]() • zřizuje se nejvýše pro 4 děti ve věku od 6 měsíců do 7 let, do tohoto počtu dětí se započítávají i vlastní děti pečovatelky ve věku do 7 let věku • v rámci jednoho místa lze zřídit více miniškolek • v zájmu kvality poskytované služby nemá být jejím předmětem pouhé "hlídání" dětí, ale péče zaměřená na celkový rozvoj dítěte s ohledem na jeho individuální specifika a věk • na miniškolky se nevztahují hygienické a prostorové požadavky uplatňované na provozovny pro výchovu a vzdělávání obecně, požadovány jsou podmínky přiměřené tomuto limitovanému počtu dětí • zřizovatel hradí náklady na zřízení a provoz miniškolky ze svých prostředků (daňově uznatelné náklady), rodiče přispívají na úhradu nákladů na provoz miniškolky dle dohody se zřizovatelem • tato péče o dítě je doplňkem péče rodinné, není její náhradou a musí odpovídat věkovým a individuálním zvláštnostem dítěte, svým uspořádáním se tato péče co nejvíce přibližuje životu dítěte v rodině |
Foto: profimedia.cz