Školství
"Založíme si vlastní školu!" Příběhy rozhněvaných rodičů

27.08.2016 05:55 Původní zpráva

Prvního září se v Česku nově otevře čtyřicet soukromých základních škol. Ministerstvo dalo zelenou celkem už 195! Školu si dnes může založit a dát jí styl de facto každý. Teď tak činí houfně rodiče. Chtějí svým dětem dopřát specifický vzdělávací proces. Jiný než ten nabízený školou státní.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • tyden tyden (5 hlasů) 27.08.2016 09:29

    " Mé děti jsou hodně citlivé. Když přijdou do kolektivu, který má...

  • Eva Čečotková (3 hlasy) 27.08.2016 08:01

    Alternativní školy vznikají jak na běžícím pásu. Kdo do nich...

  • Jan Vacek (2 hlasy) 27.08.2016 07:26

    Základní škola musí, podle mého názoru, zajišťovat osvojení...

  • Anna Machačová (2 hlasy) 27.08.2016 11:02

    A střední a vysokou školu taky matka nevycválaných dětí, založí?

  • Karel Kořínek (1 hlas) 27.08.2016 11:37

    Většinou to zakládají na kšeft, podobně jako soukromé střední školy...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Měla jsem štěstí, mé děti byly zřejmě necitlivé a tak byly zvyklé už z domova po sobě uklízet a dávat věci tam, kam patřily. Nepotřebovala jsem zakládat alternativní školu, to jsem ráda.

0 hlasů

Ano jsem pro soukromé školy ale ať si je každý platí ze svých peněz .Ti kdo na ně nemají musí
jim stačit státní školy.

0 hlasů

Je jasné, že největší propad v posledních letech zaznamenalo školství. Pŕeji si jen jedno, aby nastoupil na ministerstvo někdo, kdo rozumí problematice školství a zaćal napravovat chyby předchozích ministŗů.

0 hlasů

Přeci své geniální bobánky nenecháme trápit ve státní škole. Pak jim koupíme titul na Plzeňských právech a povedou naši rodinnou firnu nebo jim něco seženeme ve státní správě.

0 hlasů

A střední a vysokou školu taky matka nevycválaných dětí, založí?

2 hlasy

" Mé děti jsou hodně citlivé. Když přijdou do kolektivu, který má jasný řád - kde se musejí zasunovat židličky, vše uklízet na své místo a nejde moc o individuální a kreativní prostředí -, nepůsobí to na ně dobře. Hlavně syn potřebuje klidnější prostředí."

Takze synackovi je zatezko zasunout zidlicku pod stul a vratit veci na sve misto :-))))))
Nikdy jsem si nemyslel, ze to reknu, ale zlate komousske skolstvi. Vcetne tech tolik nenavidenych zvlastnich skol. Ale to na tyhle jelita asi ty "nepusobi dobre" :-)))))

5 hlasů

Alternativní školy vznikají jak na běžícím pásu. Kdo do nich odcházeí? Především děti se specifickými poruchami učení či chování. A zpravidla děti matek, které "uhýbají" určitému systému a řádu. Zde nejde o kvalitu běžných škol, ale o specifické představy nejen o výuce těchto poněkud netradičních rodičů. Jejich až příliš benevolentní výchova se střetává s řádem, který ale panuje i v běžném životě a na nějž jejich dítě bude celý život narážet! Sama jsem zvědavá, jak si například zde nově vznikající SCIO škola poradí s dětmi, které tam za úplatu 4 tisíce měsíčně přecházejí, s dětmi "s papíry", tedy diagnostikovanými se SPU! Jaká bude úroveň vzdělání, jestliže šest ročníků školy bude provozovat s pěti průvodci? A co teprve přijímačky a přechod do běžné střední školy! Tohle není alternativa, ale uhýbání, a poněkud specifické matky zneužívají systém, který tohle umožňuje. Zřejmě na tyto experimenty máme financí dost a podmínky založení nových škol jsou poněkud benevolentní, ostatně jako výchova v mnohých rodinách! Pak je ale otázka, proč se ruší často i přes protesty rodičů školy praktické a speciální, kde mnoha dětem bylo lépe než v početných třídách běžných škol!

3 hlasy

Základní problém soukromého školství je, že tyhle instituce mají nárok na státní podporu ze zákona. Stačilo by změnit podmínky tak, že stát bude z alternativní sítě podporovat jen některé, částkou kterou uzná za vhodné. Stačilo by změnit pravidla, a hned by se celá sít soukromých škol výrazně pročistila.

1 hlas

Většinou to zakládají na kšeft, podobně jako soukromé střední školy či vysoké. Vysokých soukromých škol máme cca 50 více než ve Velké Británii.

1 hlas

Základní škola musí, podle mého názoru, zajišťovat osvojení schopností pro základní orientací v životě i návaznost na další stupeň studia. A sám se pamatuji, že získání základní gramotnosti - číst, psát a počítat nebývá pro dítě přijemné, ale je nutné. Řekl bych, že v současné civilizaci nestačí nějaká škola "hrou", ale je nutné získat potřebné dovednosti a učení je práce na sobě. Neřekl bych, že současnému školství prospěje nějaké chaotické zakládání nových škol, je potřeba se zaměřit na racionalizaci obsahu a metodiky výuky tak, aby požadované znalosti byly funkční pro život. Škola současně musí zprostředkovat žákům a studentům smysl vzdělání a spolupráce pro život. Je to ale práce a každá práce má svůj řád.

2 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov