Prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona. Podle dopisu, který napsal do sněmovny, prezidentovi vadí zavedení nároku na mateřskou školku od dvou let věku dítěte a vymezení školských obvodů spádových mateřských škol, které podle něj zatíží obce. Zákon poslancům vrátil i kvůli inkluzi. Sněmovna může veto přehlasovat. Zeman se rozhodl na základě doporučení Svazu měst a obcí, ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) argumenty samospráv zpochybnila.
Zeman v dopise předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) doporučil, aby sněmovna zákon neschválila a umožnila jeho přepracování. Ze stanoviska Svazu měst a obcí poukázal na dva argumenty proti novele. Nová povinnost vymezit od počátku příštího roku školské obvody spádových mateřských škol by podle Zemana negativně dopadla na obce v blízkém okolí Prahy, Brna a Liberce i jinde v Česku, které budou muset rozšiřovat školky ve prospěch okolních obcí, které budou uměle přičleněny do jejich spádového obvodu. Prezidentovi vadí, že zákon nepředepisuje okolním obcím na rozšiřování školek přidat peníze.
Druhým důvodem Zemanova veta je změna, která umožní rodičům od září 2020 umísťovat do mateřských školek již dvouleté děti. Prezidentovi vadí, že školky nebudou mít dost času svou kapacitu pro nové děti upravit, protože se o jejich počtu dozvědí až v květnu 2020. Nyní jsou do školek přijímány děti zpravidla od tří let věku. Právo umísťovat do nich i dvouleté děti má umožnit jejich matkám, aby se dříve vrátily do zaměstnání.
Podle Valachové důvody pro odmítnutí garance míst ve školkách neexistují. Stanovisko Svazu měst a obcí ministryně považuje minimálně ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je podle ní nepravda, se svazem chce jednat.
Spádové obvody pro školky mají mít obdobnou funkci jako u základních škol, tedy garantovat dětem místo alespoň v místě bydliště, uvedla Valachová. Se svazem o tom při přípravě zákona jednala, požadavky různých typů měst a obcí se lišily, řekla. Vyjádřila zklamání i za rodiče. "Řada obcí v minulosti zcela rezignovala na to zajistit rodičům místa pro jejich děti. Tímto krokem se rodičům opět nepomůže a to ani ve slaďování rodinného a profesního života," uvedla ministryně. Připomněla zároveň, že na budování školek mohou obce využívat národní i evropské dotace.
Prezident v dopise Hamáčkovi napsal, že zákon vetoval také kvůli inkluzi, tedy začlenění dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol. "Sděluji, že s takzvanou inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím," napsal Zeman. Změny v podmínkách inkluze ovšem byly uzákoněny loni jinou novelou.
Překvapená Valachová
Důvody pro odmítnutí garance míst ve školkách neexistují, uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v reakci na prezidentovo veto novely školského zákona. Vyjádřila zklamání i za rodiče. Toto stanovisko Valachová považuje minimálně ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je podle ní nepravda. Sněmovna může veto přehlasovat.
"Řada obcí v minulosti zcela rezignovala na to zajistit rodičům místa pro jejich děti. Tímto krokem se rodičům opět nepomůže a to ani ve slaďování rodinného a profesního života," kritizovala postoj prezidenta. "Rozhodně budu v nejbližších dnech jednat s předsedou Svazu měst a obcí. Budu si chtít vyjasnit, na základě jakých skutečností svaz argumentuje tyto své argumenty spočívající v tom, že nejsou zajištěny finanční prostředky pro dobudování kapacit mateřských škol," řekla na podvečerním briefingu. Předsedou Svazu města a obcí je František Lukl, výkonným ředitelem Dan Jiránek.
Ministryně připomněla, že k zajištění dostatečného počtu míst mohou obcím pomoci národní i evropské dotace určené na rozšiřování kapacit mateřských i základních škol. "Poprvé koordinujeme programy a zavádíme také nové programy pro postižené paprsky kolem Prahy nebo kolem Brna. Jsou to obrovské prostředky, řádově miliardy korun. Domnívám se, že je značně nemístné toto ignorovat," uvedla.
Bez spádových obvodů, které Svaz měst a obcí v dopise prezidentovi rovněž kritizoval, podle ní není možné garantovat místo alespoň v místě bydliště. Měly by mít obdobnou funkci jako u základních škol. Se svazem o tom při přípravě zákona jednala, požadavky různých typů měst a obcí se lišily, uvedla Valachová. Pro nastavení spádových obvodů existují různé varianty, doplnila.
Připomněla, že prezident svým krokem odmítl i povinné přijímací zkoušky na střední školy a povinnou maturitu z matematiky. "O jednotné přijímačky dva roky usilují sociální partneři. Překvapuje mě i nepodpora povinné maturity z matematiky. Měla jsem dojem, že prezident ji podporuje," poznamenala ministryně.
Když se novela schvalovala ve sněmovně, hlasovalo pro ni 96 poslanců. K přehlasování prezidentského veta je jich potřeba 101. "Věřím, že se podaří najít ještě minimálně pět poslanců a poslankyň, kteří tuto novelu podpoří," dodala ministryně.