Škrty ve VZP: u léčby rakoviny ano, u odměn managementu ne

Domácí
20. 7. 2011 19:02
Sídlo VZP.
Sídlo VZP.

Na léčení pošleme daleko méně, svoje odměny si však zachováme. Tak se rozhodli členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jak vyplývá ze zdravotně pojistného plánu na letošní rok, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, správní rada rozhodla o zásadních škrtech v léčbě nemocných - pojišťovna jim letos zaplatí méně péče - o víc než dvě procenta. Výše odměn managementu však zůstávají ve stejné výši. Členové správní a dozorčí rady stále pobírají průměrných 30,5 tisíce za měsíc.

Když se loni schvaloval pojistný plán na rok 2011, prvotní úkol zněl - šetřit. "Rezervy velmi rychle docházejí a příští rok už se bude hospodařit pouze s tím, co se vybere na pojištění. To bude v praxi znamenat, že českému zdravotnictví dojdou peníze a nebude na léčbu, hlavně pro těžce nemocné," avizoval šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Šnajdr.

Na léčení nemocných se proto management rozhodl poslat méně peněz – o víc než dvě procenta, tedy 137,7 miliardy korun. Provozní fond, který zahrnuje výdaje na platy, administrativu a opravy, naopak nabobtnal. Zvýšil se o téměř dvě procenta - na 4,1 miliardy.

Odměny pro členy managementu pak zůstaly netknuty. Jak vyplývá z tabulek zveřejněných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, jednačtyřicet lidí si za členství ve správní či dozorčí radě nechává posílat průměrných 30,5 tisíce korun měsíčně.

Boris Šťastný.Proč si management v dobách krize nesnížil i odměny? "To se mi nechce komentovat. Jde o naprosto marginální problém," odmítl odpovědět jeden ze členů správní rady Michal Sojka.

Podobně stručný byl další člen správní rady, občanskodemokratický poslanec Boris Šťastný: "Až bude zákon postavený tak, že členové statutárních orgánů státních společností nebudou pobírat odměnu, tak ji pobírat nebudou. Do té doby mi bude chodit nějakých osmnáct tisíc hrubého, které dávám na dobročinné účely," řekl.

Radním napořád

Členové managementu by si podle Šťastného naopak zasloužili daleko víc peněz vzhledem k tomu, že řídí organizaci, která hospodaří se 150 miliardami korun. Kromě toho by měli mít možnost působit v orgánech pojišťoven napořád. Alespoň tak upravil Šťastný malou zdravotní reformu ministra Leoše Hegera a předložil ji zdravotnímu výboru.

"Když někdo do správní rady přijde, musí se učit, získat zkušenosti a to nějakou dobu trvá. Navíc odborníků, kteří jsou pro takovou práci vhodní, je poměrně málo," zdůvodnil Šťastný úpravu zákona.

Členové správních a dozorčích rad by přitom podle současného zákona o střetu zájmů žádné odměny dostávat neměli. Do vedení pojišťovny byli totiž zvoleni z titulu své funkce. Zastupovat tam mají zájmy státu. Poslanci však využili toho, že je zákon napsán nepřesně a na VZP se nevztahuje - pojišťovna je totiž veřejnoprávní instituce, byť v ní má rozhodující vliv vláda a parlament.

Management pojišťovny nikdy nevyužil ani toho, že si může odměny za členství v radách zrušit. "Kdyby chtěli, klidně se mohou své odměny vzdát," vysvětlila už dříve ředitelka odboru komunikace VZP Anna Veverková.

Kolik peněz plánuje VZP letos utratit?

- zdravotní péče: 137,7 miliardy korun (97,9 % toho, co poslala v roce 2010)

- provozní fond: 41 miliard korun (101,8 % toho, co v roce 2010)

 

Management VZP

- správní rada má 30 členů

- dozorčí rada má 13 členů

- na jejich odměny vydá VZP ročně téměř 15 milionů korun

Autor: Veronika RodriguezFoto: archiv

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho totiž k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ