Šlachta: Celníci mají zájem o práci. Ne jako policisté z prezidia

Domácí
22. 8. 2016 14:15
Robert Šlachta.
Robert Šlachta.

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta nastoupil jako vrchní rada Celního úřadu pro Pardubický kraj, od září bude náměstkem generálního ředitele celní správy pro oblast pátrání. Šlachta skončil na konci června od policie, protože nesouhlasil s reorganizací, při níž se ÚOOZ sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Dobu od odchodu od policie většinou strávil tím, že se připravoval na jednání sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. "Teď jsme s panem ředitelem dělali základní agendu, kterou jsme pro přijetí potřebovali. Zabývat se budu seznamováním s celním úřadem a s agendou související s celní správou," uvedl Šlachta. V Pardubicích si chce najít ubytování.

Podle ředitele Celního úřadu pro Pardubický kraj Jiřího Pražáka se bude Šlachta muset seznámit se všemi agendami úřadu. Navštíví i další místa v regionu a útvary pátrání.

"Místo prvního zástupce celního úřadu bylo neobsazené. Logicky se nabízela varianta, když pan Šlachta požádal o opětovné přijetí do služebního poměru a generální ředitel této žádosti vyhověl, že došlo k jeho ustanovení na volné místo mého zástupce zde v Pardubicích," uvedl Pražák.

Poté, co se Šlachta vrátil do služebního poměru a stal se celníkem, může se přihlásit do výběrového řízení na pozici náměstka. Výběrová řízení se konají i na pozice dalších náměstků ředitele. Ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček dříve uvedl, že by tyto funkce chtěl mít obsazené od 1. října.

Šlachta dostal nabídku na počátku srpna od náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, podle které se spolupráce se zkušeným policistou nabízí díky rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.

"Jsem moc rád za to, že mohu nastoupit na celní správu. Myslím, že to jsou lidi, kteří mají zájem o práci. Bude to asi docela rozdíl oproti kolegům z policejního prezidia," řekl Šlachta.

Celní správa přitom usiluje o další rozšíření svých kompetencí o to, aby mohla vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Na úterní tiskové konferenci chce o plánech celníků informovat ministr financí Andrej Babiš.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce sami prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přitom na začátku srpna oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kateřina Šulová

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ