Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta čelí trestnímu oznámení expremiéra Petra Nečase za to, že nechal zveřejnit videozáznam ze zatýkání jeho bývalé šéfky kabinetu a současné manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové). Šlachta však svého rozhodnutí nelituje a i po čase v Impulsech Václava Moravce říká, že bylo správné.
Šlachtu bude kvůli trestnímu oznámení vyšetřovat nejen Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale i Úřad pro ochranu osobních údajů. "Čekám na to, až se mnou začne řízení. Hrozí mi pokuta asi sto tisíc korun," potvrdil v rádiu Impuls Šlachta. I zpětně hodnotí svůj krok zveřejnit video ze zatýkání za správný. "Přijde mi to správné. Rozhodnutí bylo moje," upozornil.
Detektivové nezveřejnili podobné video poprvé. Zcela běžně "pouští" do médií i videa ze zatýkání například drogové mafie a podobně. "Pokračujeme v tom a pokračovat v tom budeme. Přistoupili jsme k tomu proto, že jsem se tu půl roku snažil vysvětlit, že nejsme gestapo a postupujeme podle zákonů této země," vysvětlil ředitel ÚOOZ.
Připomněl, že jeho útvar čelil kritice nejen řady politiků, ale i médií. "Já to video zveřejnil se všemi důsledky. Nejsem přítelem toho, jak říkáte, aby si policie nechala všechno líbit. Líbit si toho necháváme hodně," dodal.
V kauze prý policie nadále pokračuje. Kvůli informačnímu embargu ze strany Vrchního státního zastupitelství v Olomouci však o průběžných výsledcích vyšetřování nemůže Šlachta hovořit.
Nečasová čelí obvinění z podplacení trojice bývalých poslanců za ODS a ze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy tehdejší manželky. Z podplácení v kauze takzvaných trafik pro exposlance je od minulého týdne stíhán i expremiér Petr Nečas. Tři bývalí poslanci už stíhání nejsou, protože je Nejvyšší soud z pravomoci orgánů činných v trestním řízení vyňal.
Kauzu "osvěžily" v posledních dnech informace, že policisté našli u Nečasové loni v létě šperky a další cennosti za deset milionů korun. Kriminalisté mají údajně signály o tom, že šlo o dárky za sjednání schůzky s tehdejším premiérem Nečasem. Nyní detektivové zjišťují, zda si je státní úřednice mohla ze svých příjmů dovolit, nebo zda pocházely z trestné činnosti.
Deník Právo uvádí, že účtenky od šperků a kabelek policisté našli u tehdejšího šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula. Ten je také podezřelý, že Nečasové umožnil přístup ke zprávám tajných služeb. Nečasová pak tyto údaje zřejmě dál předávala lobbistovi Ivo Rittigovi. Poul byl loni v červnu po zásahu na Úřadu vlády krátce zadržen, kriminalisté jej však neobvinili.