Lustroval si policista nebo úředník vaše trvalé bydliště, případně datum narození? Není nic lehčího než si to ověřit. Za poplatek si každý občan může nechat u přepážek Czech POINT záznamy tohoto typu vytisknout.
Umožňuje to systém centrálních registrů, který funguje od poloviny loňského roku a v němž se jednotlivé dotazy oprávněných osob ukládají. Majitelům datových schránek navíc od pátku tento typ informací začal automaticky "přistávat" zdarma. "Bude to každoroční výpis za kalendářní období. Označen je jako Záznam o využívání údajů v registrech," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.
Z výpisu můžete zjistit například zjistit, že loni na podzim vás v rámci pátrání po osobách ztotožnila při silniční kontrole policejní hlídka. Zaznamenávají se dotazy třeba i při vystavování nových občanských průkazů nebo změně registrační značky vašeho automobilu.
"Hypoteticky byste tímto způsobem mohli zjistit, že si třeba nějaký policista prověřoval vaše trvalé bydliště, aniž vás někde skutečně fyzicky kontroval," doplnil Novák.
Vedle typu zjišťované informace a účelu si můžete nechat udělat i podrobnější výpis, ze kterého je zřejmé, která konkrétní osoba uvedená pod identifikačním číslem si vás osobně lustrovala.
Nejde ale pouze o záznamy vyžádané z Registru obyvatel. Podobně si můžete zjistit například u právnické osoby vedené v Registru osob, zda se o vás zajímala třeba daňová správa.
Centrální registry však neevidují všechny informace. Z výpisu se prozatím třeba nedozvíte, když si někdo v katastru nemovitostí, který poskytuje informace do Registru územní identifikace, lustruje váš nemovitý majetek.
V katastru sice musíte vyplňovat žádanku s občanským průkazem v ruce, ale vzhledem k tomu, že informace můžete zjistit i on-line, tyto přístupy se ve výpisech neevidují. Podobné je to například s registrem vozidel, kde nezjistíte, kdo si vyžadoval informace o vašem automobilu.