U Krajského soudu v Praze dnes začal nový proces s Rostislavem Roztočilem ve 30 let starém případu vraždy egyptského studenta. Loni v prosinci soud zrušil původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, a rozhodl o novém projednání kauzy. Roztočil dnes u soudu prohlásil, že s vraždou neměl nic společného a proces byl pomstou tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho údajnou špionáž ve prospěch Západu.
"Já si myslím, že je to celé vykonstruované," prohlásil v pondělí před soudkyní Roztočil.
Obviněný tvrdí, že když v roce 1980 utíkal ze země, odvezl do Rakouska i tajné vojenské materiály. Na konci 60. let je prý u něj v autě zanechal v opilosti vysoce postavený generál. Roztočil prý také před útěkem z Československa předával na Západ tajné informace o československém průmyslu, například z jaderného ústavu v Řeži. Právě tyto aktivity jsou podle něj důvodem, proč se mu Státní bezpečnost pomstila a nechala ho odsoudit za vraždu.
Původní verdikt z roku 1985 byl zrušen na základě žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu.
Roztočil byl zadržen až v roce 2000 při vstupu na české území. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou. Útěk z vězení zvolil prý jako poslední možnost. Ukryli se do beden a nechali se vyvézt nákladním automobilem expedujícím z věznice materiál.
Roztočil v pondělí líčil svůj život na přelomu 70. a 80. let, kdy pracoval jako taxikář. Prý i díky svému tchánovi, krajskému tajemníkovi KSČ. Stejně jako ostatní taxikáři i on si přivydělával "vekslováním", tedy černým obchodem s valutami od cizinců, které vozil. Na druhou stranu musel přistoupit na částečnou spolupráci s StB, která se zajímala o cizince, s nimiž se stýkal.
Když Roztočil utíkal do Rakouska, byl již rozvedený a doma zanechal dvě děti. K získání politického azylu mu prý pomohly právě tajné písemnosti, obsahující informace o rozmístění taktických základen. Krátce po emigraci jeho manželka tragicky zahynula a Roztočilovy děti mohly vycestovat za otcem.
Pět let po svém útěku byl odsouzen za vraždu. Podle rozsudku s dalšími třemi muži údajně vylákali mladého Egypťana pod záminkou výměny valut z hotelu Olympik, odvezli ho na venkov, zbili a shodili se závažím z mostu do Labe. Muž se utopil. Egypťan v Praze studoval nukleární chemii a údajně také "veksloval" s valutami. V inkriminovaný den prý nasedl do Roztočilova taxi, kde kromě majitele vozu seděli Jan Bašista a Karel Kuruc. Čtvrtý z odsouzených, údajný spoluorganizátor vraždy Otakar Pelant, prý z automobilu vystoupil krátce před odjezdem z Prahy.
Bašista s Kurucem prý v autě bili cizince pěstmi. Muž jim pak vydal 20 000 korun, které si vzal Roztočil s tím, že je rozdělí. Pak údajně zastavil na mostě na Mělnicku, kde muži několikrát uhodili Egypťana kovovým kladivem či pákou. Na prsa mu prý potom Roztočil s Kurucem přivázali traverzu a společně s Bašistou ho shodili do Labe. Tělo policie nalezla až o půl roku později.
Bašista, který se kdysi k činu přiznal, dnes u soudu vypovídal. "Vůbec ho neznám," byla jeho první slova při pohledu na Roztočila. Vzápětí ale potvrdil, že na vraždě se podílel jakýsi Roztočil, kterého i bezpečně poznal na fotografii. Ta zachycovala Roztočila, ale před více než 25 lety.
Jednání pokračuje i v dalších dnech.
Foto: ČTK