Šlo o pomstu agentů, tvrdí Roztočil v novém procesu

Domácí
5. 3. 2007 13:03
Rostislav Roztočil
Rostislav Roztočil

Rostislav RoztočilU Krajského soudu v Praze dnes začal nový proces s Rostislavem Roztočilem ve 30 let starém případu vraždy egyptského studenta. Loni v prosinci soud zrušil původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, a rozhodl o novém projednání kauzy. Roztočil dnes u soudu prohlásil, že s vraždou neměl nic společného a proces byl pomstou tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho údajnou špionáž ve prospěch Západu.

"Já si myslím, že je to celé vykonstruované," prohlásil v pondělí před soudkyní Roztočil.

Obviněný tvrdí, že když v roce 1980 utíkal ze země, odvezl do Rakouska i tajné vojenské materiály. Na konci 60. let je prý u něj v autě zanechal v opilosti vysoce postavený generál. Roztočil prý také před útěkem z Československa předával na Západ tajné informace o československém průmyslu, například z jaderného ústavu v Řeži. Právě tyto aktivity jsou podle něj důvodem, proč se mu Státní bezpečnost pomstila a nechala ho odsoudit za vraždu.

Původní verdikt z roku 1985 byl zrušen na základě žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu.

Roztočil byl zadržen až v roce 2000 při vstupu na české území. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou. Útěk z vězení zvolil prý jako poslední možnost. Ukryli se do beden a nechali se vyvézt nákladním automobilem expedujícím z věznice materiál.

Roztočil v pondělí líčil svůj život na přelomu 70. a 80. let, kdy pracoval jako taxikář. Prý i díky svému tchánovi, krajskému tajemníkovi KSČ. Stejně jako ostatní taxikáři i on si přivydělával "vekslováním", tedy černým obchodem s valutami od cizinců, které vozil. Na druhou stranu musel přistoupit na částečnou spolupráci s StB, která se zajímala o cizince, s nimiž se stýkal.

Když Roztočil utíkal do Rakouska, byl již rozvedený a doma zanechal dvě děti. K získání politického azylu mu prý pomohly právě tajné písemnosti, obsahující informace o rozmístění taktických základen. Krátce po emigraci jeho manželka tragicky zahynula a Roztočilovy děti mohly vycestovat za otcem.

Pět let po svém útěku byl odsouzen za vraždu. Podle rozsudku s dalšími třemi muži údajně vylákali mladého Egypťana pod záminkou výměny valut z hotelu Olympik, odvezli ho na venkov, zbili a shodili se závažím z mostu do Labe. Muž se utopil. Egypťan v Praze studoval nukleární chemii a údajně také "veksloval" s valutami. V inkriminovaný den prý nasedl do Roztočilova taxi, kde kromě majitele vozu seděli Jan Bašista a Karel Kuruc. Čtvrtý z odsouzených, údajný spoluorganizátor vraždy Otakar Pelant, prý z automobilu vystoupil krátce před odjezdem z Prahy.

Bašista s Kurucem prý v autě bili cizince pěstmi. Muž jim pak vydal 20 000 korun, které si vzal Roztočil s tím, že je rozdělí. Pak údajně zastavil na mostě na Mělnicku, kde muži několikrát uhodili Egypťana kovovým kladivem či pákou. Na prsa mu prý potom Roztočil s Kurucem přivázali traverzu a společně s Bašistou ho shodili do Labe. Tělo policie nalezla až o půl roku později.

Bašista, který se kdysi k činu přiznal, dnes u soudu vypovídal. "Vůbec ho neznám," byla jeho první slova při pohledu na Roztočila. Vzápětí ale potvrdil, že na vraždě se podílel jakýsi Roztočil, kterého i bezpečně poznal na fotografii. Ta zachycovala Roztočila, ale před více než 25 lety.

Jednání pokračuje i v dalších dnech.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ