Za posledních patnáct let získalo české státní občanství téměř 49,5 tisíce cizinců. Azylantů však mezi nimi bylo pouze minimum, 860. Nejvíce nových českých občanů pocházelo ze Slovenska a z Ukrajiny. Upozornil na to Český statistický úřad.
Nejvíce cizinců, kteří získali české občanství, jsou Slováci, kteří se na celkovém čísle podílejí více než polovinou. Na druhém místě jsou se třinácti procenty Ukrajinci a na třetím a čtvrtém Poláci a Rusové.
Nejvíce cizinců obdrželo podle statistiků české občanství v roce 1999, a to 7309. Pak došlo k poklesu, který se se vstupem do Evropské unie v roce 2004 ještě prohloubil. Nejméně jich pak státní úřady udělily v roce 2010, a to 1495. Od roku 2011 se pak počet "čerstvých" občanů opět zvyšuje.
Na prvním místě v udělených státních občanstvích přitom Slováky postupně nahrazují Ukrajinci, kteří jim prvenství uzmuli už v roce 2009. Pro porovnání - v roce 2013 bylo uděleno 270 SO ČR bývalým občanům Slovenska, oproti 948 bývalým občanům Ukrajiny.
Důvodů nižšího zájmu Slováků o české občanství může být více. Jednak to byl společný vstup do Evropské unie v roce 2004. Slováci tak i bez českých dokladů mají v Česku stejná práva jako Češi. Výjimkou jsou pouze volby, kdy nemohou kandidovat ani volit.
Postupně se také zlepšuje ekonomika Slovenska. Podle prognózy společnosti Deloitte by se do roku 2020 měla životní úroveň v Česku zvýšit na úroveň 86 procent průměru Evropské unie. To je o pět procent více než před dvěma roky. Podle této analýzy však Česko začne zaostávat za Slovenskem, které se v životní úrovni dostane na konci dekády na úroveň 90 procent průměru Evropské unie.