Smrt číhá na silnici. Přejetých vyder stále přibývá

Domácí
4. 5. 2016 05:40
Mrtvá vydra, snímek z českých silnic.
Mrtvá vydra, snímek z českých silnic.

Každoročně je na českých silnicích nalezeno okolo padesáti mrtvých vyder, které přejede auto. Počet uhynulých zvířat přitom přibývá. Pomoci má i nová mapová aplikace.

Stříbrná Skalice, Jelení u Bruntálu, Trstěnice u Moravského Krumlova, Koloděje nad Lužnicí. To jsou jen některé z obcí, kde od začátku letošního roku uhynuly na silnici vydry říční. Důvodem je houstnoucí doprava a rovněž nevhodné technické řešení komunikací, které neumožňuje, aby zvířata bezpečně přeběhla na druhou stranu.

"Podle našich údajů je sice populace vydry nyní stabilní, v posledních letech ale zaznamenáváme velký nárůst úmrtnosti vyder na silnicích. Vezmeme-li navíc v úvahu prognózy dalšího nárůstu autodopravy v ČR, přežití vydří populace je autodopravou významně ohroženo," uvádí Kateřina Poledníková z neziskové společnosti ALKA Wildlife, která usiluje o záchranu volně žijících živočichů včetně vyder, jejichž ochranou a výzkumem se zabývá přes dvacet let.

Mapa rizikových míst

Právě tomuto druhu by mohla pomoci nová unikátní mapa, do níž se promítají riziková místa po celé republice. Z kontrol těchto míst vyplývá, že ve více než osmdesáti procentech případů je reálné silnici či její okolí upravit tak, aby další vydry už neumíraly.

"Často jde o velmi drobné úpravy či investice, například pročištění existujícího propustku pod silnicí nebo instalaci dřevěné lávky či betonové lavice v podmostí," vysvětluje Poledníková, která vyzvala správce silnic i odpovědné úřady, aby se tímto problémem zabývaly.

"Informace o tom, ve kterých místech vydry na silnicích umírají a kde je potřeba provést stavební či jiné úpravy, jsme proto zveřejnili v on-line mapové aplikaci vydrynasilnici.cz a doufáme, že lepší informovanost o tomto problému povede i k jeho efektivnímu řešení," dodává Kateřina Poledníková.

Upytlačená zvířata

Kromě silnic a vzrůstající dopravy jsou pro vydry vážnou hrozbou také pytláci. Ročně se nelegálně uloví desítky těchto zvířat. Právě pytláctví je podle odborníků jedním z hlavních důvodů, proč se v české přírodě kromě vyder zatím více nerozšířily i další velké šelmy - rys, vlk a medvěd. Stále se rovněž objevují případy otrávení dravých ptáků jedem karbofuranem. Na seznamu otrávených je například i orel mořský.

"Pytláctví chráněných druhů je velmi závažným a celorepublikovým problémem, který dlouhodobě a závažně ohrožuje řadu chráněných druhů," řekl před časem náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, podle něhož pytláci šelmy střílejí nebo chytají do želez. Podle odborných odhadů bylo v Česku za posledních pětadvacet let například upytlačeno nejméně pět set rysů.

Společnost ALKA Wildlife uvádí až pět zdokumentovaných případů nelegálně ulovených vyder ročně. "To je ale jen špička ledovce. Z našeho výzkumu vyplývá, že ročně můžou být v České republice upytlačeny řádově desítky vyder. My se o tom ale nedozvíme, protože po nich pachatel zahladí stopy. A to je už míra, která závažně ohrožuje přežití české vydří populace do budoucnosti," upozornilo loni sdružení.

Autor: Pavel BarochFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ