Třicet let po pádu komunismu se znovu otvírá možnost potrestat nejvyšší představitele režimu včetně Miloše Jakeše za zabíjení lidí utíkajících přes železnou oponu. Odpovědnost pohraničníků, ale i politických pohlavárů předlistopadového Československa prověřuje speciální česko-německá komise.
Musel to být otřesný pohled. Na zváleném kusu kukuřičného pole ležel zakrvácený osmnáctiletý Hartmut Tautz, občan socialistické Německé demokratické republiky. Na zátylku měl staženou kůži i s vlasy, pokousaný obličej, spánek, stehno. Začátkem srpna 1986 se u Bratislavy pokusil utéct do Rakouska, chybělo mu už jen asi dvacet metrů, když ho dostihli Roby a Ryšo, speciálně vycvičení psi československé Pohraniční stráže, a téměř ho skalpovali. Sténal bolestí.
"Hilfe, hilfe," prosil dva mladé pohraničníky, vojáky základní služby, které v tu chvíli ale více zajímalo, jestli východoněmecký "narušitel" neměl při pokusu o útěk parťáka. Do nemocnice se Tautz dostal až téměř za půldruhé hodiny. Teprve pak se mu dostalo odborné lékařské pomoci. Bylo pozdě. Zraněním podlehl. Ze zápisu ze soudní pitvy přitom vyplývá, že mladík zemřít nemusel - pokud by byl včas a správně ošetřen.
Hartmut Tautz nebyl jediným občanem NDR, který se před listopadem 1989 pokusil přes území tehdejší Československé socialistické republiky překonat železnou oponu a dostat se do západního Německa či Rakouska.
Několika stejně tragickými případy se nyní začala zabývat společná česko-německá vyšetřovací komise. Za smrt Tautze a dalších lidí, kteří se provinili jen tím, že chtěli utéct do svobodného světa, totiž nebyl nikdo potrestán. Několik pohraničníků bylo naopak odměněno - byť se jejich oběti nijak nebránily a nikoho neohrožovaly. Komise má ale větší ambice, než jsou "malé ryby" v podobě vojáků základní služby. Chce prošetřit a případně i postavit před soud rovněž jejich velitele, generály, a především nejvyšší politické představitele, kteří nesli za fungování celé mašinerie největší odpovědnost a dosud žijí. Na seznamu prověřovaných jsou bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a někdejší československý premiér Lubomír Štrougal. Byl mezi nimi i bývalý předseda vlády Slovenské socialistické republiky Peter Colotka, jenž zemřel letos v dubnu.
"Je hodně důležité, že se vyšetřování týká všech pater tehdejší moci," řekl publicista Luděk Navara, jenž se osudům lidí utíkajících na Západ věnuje dlouhé roky a v minulosti se rovněž angažoval ve snaze o potrestání všech viníků - nejen vojínů či nižších poddůstojníků. A že se odpovědnost za tehdejší činy hledá až třicet let po pádu komunistického režimu? "Každý zločin musí být potrestán, spravedlnost musí přijít. A je lepší, když to bude pozdě než vůbec," tvrdí Navara.
CELÝ TEXT NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE OD PONDĚLÍ 5. SRPNA V PRODEJI.