Šnajdr ani Horák o křesla ve VZP nepřijdou. Chybí to na programu

Domácí
26. 3. 2012 11:01
Marek Šnajdr.
Marek Šnajdr.

Návrhy na odvolání ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka a předsedy správní rady pojišťovny Marka Šnajdra (ODS) se na program dnešního jednání správní rady nedostaly. Uvedla to členka správní rady Soňa Marková (KSČM). Podle zveřejněných odposlechů mohli dění v instituci, přes kterou ročně proteče na 150 miliard korun, výrazně ovlivňovat politici a lobbisté.

Návrhy na odvolání ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka a Schvalování programu začalo hlasováním o Šnajdrovi, řekl ČTK člen správní rady za ČSSD Michal Sojka. Pro zařazení bodu byli všichni za ČSSD, KSČM a dva ze tří z Věcí veřejných, poslanec Michal Babák (VV) se zdržel. Proti byli zástupci za ODS, TOP 09 a ministerstvo. "Následovalo hlasování o Horákovi, to už bylo méně přehledné. My za ČSSD jsme se zdrželi, odvolávat ředitele bez Šnajdra nemá cenu," vysvětlil Sojka.

Návrhy na odvolání špiček zdravotní pojišťovny se opakují, naposledy loni v prosinci, kdy se také nedostaly na program jednání.

Věci veřejné chtěly Horáka sesadit kvůli obsahu odposlechů hovorů mezi někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. ČSSD zdůvodňovala požadavek na Šnajdrovo odvolání tím, že Horák je jen loutka, kterou řídí právě Šnajdr.

Pavel Horák.Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň po jednání rady potvrdil, že pro ministra Leoše Hegera (TOP 09) je odvolání Horáka jednou z variant do budoucna. V tuto chvíli si nepřeje rozsáhlou destabilizaci VZP. Chce hloubkovou kontrolu ve VZP, která by případné nesrovnalosti odhalila.

Heger šéfovi největší zdravotní pojišťovny vyčítá, že nedokáže zajistit péči o pacienty a nedotáhl některé zakázky. Mluví o projektu IZIP, nevyřešených zakázkách na informační technologie či problémech se zajištěním péče o pacienty.

Horák jakékoliv pochybení odmítá. Tvrdí, že veškerá péče je zajištěna, neví o žádném případu, kdy by zajištěna nebyla.

Platforma zdravotních pojištěnců dnes upozornila, že občané, kteří povinně plní stamiliardové rozpočty pojišťoven, nemají možnost dění v nich ovlivnit. Nemohou do jejich orgánů volit ani být voleni, občanské sdružení proto připravuje ústavní stížnost.

Správní radu VZP jmenuje z třetiny vláda a ze dvou třetin parlamentní strany. Podle platformy je VZP z hlediska řízení zcela v područí vládních stran, za určitých okolností v režimu jakési opoziční smlouvy. Platforma považuje tento stav za protiústavní, vidí v něm velký zdroj plýtvání, porušování práv pojištěnců a ohrožení jejich zdraví.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ