Sňatek s cizincem vyjde levněji. Ubude totiž úředních razítek

Domácí
5. 5. 2013 16:00
Svatba obnáší kromě krásy trvalého svazku i spoustu zařizování (ilustrační foto).
Svatba obnáší kromě krásy trvalého svazku i spoustu zařizování (ilustrační foto).

Lidé, kteří se budou ženit či vdávat v zahraničí nebo kteří si naopak budou brát občana některé ze zemí Evropské unie u nás, zřejmě brzy ušetří. Podobně na tom budou i ti, kdo si chtějí založit firmu v zahraničí. Evropská komise totiž uložila jednotlivým zemím EU, aby upustily od zbytečného ověřování některých dokumentů.

Když si třicetiletá Marie z Prahy našla přítele z ciziny, ještě netušila, co všechno ji bude čekat, až se bude vdávat. "Po příchodu na úřad, kde jsme si chtěli domluvit svatbu, nám řekli, že nestačí, když si jako Čech donese potřebné doklady, ale že si je musí i nechat ověřit," vypráví.

Její přítel si musel nechat přeložit a ověřit rodný list, doklad o státním občanství i o místě pobytu. "Kromě toho jsme museli přinést osvědčení o právní způsobilosti uzavřít manželství, za který jsme zaplatili pětistovku," vypráví Marie.

Ušetřené peníze budou moci páry investovat třeba do koupě dražších prstenů (ilustrační foto).V současnosti musejí lidé, kteří se stěhují v rámci EU do některého z členských států, vynaložit značné množství času a peněz, aby prokázali pravost dokladů, například rodného nebo oddacího listu, vydaných v členském státě, ze kterého pocházejí. Jsou totiž nutné takzvaná superlegaliazce nebo apostilace, které úředně ověří pravost listin. S jejich pomocí orgány veřejné správy dalších států prokazují, že veřejné listiny nebo podpisy státních úředníků na listinách jsou pravé. A netýká se to pouze sňatků, ale třeba i založení firmy či povolení k pobytu.

Jsou samozřejmě výjimky. S některými státy má totiž Česká republika uzavřené dvoustranné smlouvy, takže není potřeba listiny ověřovat. Je mezi nimi například Chorvatsko, Francie či Polsko. "Já jsem k uzavření registrovaného partnerství s francouzským přítelem na
francouzské ambasádě v Praze potřebovala vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření
manželství, rodný list a občanku," vzpomíná Iva z Hradce Králové. Kromě toho  musela dodat soudně ověřený překlad rodného listu, který ji stál několik stovek korun.

EU chystá změnu 

Do budoucna by se ovšem v úřadování v rámci Evropské unie mělo mnohé změnit. Evropská komise totiž předložila návrh, kterým chce radikálně snížit byrokracii komplikující život firmám i jednotlivcům. Podle něj by se už nemusely některé veřejné listiny opatřovat úředním razítkem k prokázání jejich pravosti v jiném členském státě EU, než ve kterém byly vydány. Týká se to mimo jiné listin ověřujících jméno, sňatek, pobyt, vlastnictví nemovitosti či občanství. "Zrušením těchto požadavků ušetří občané a podniky v EU na 330 milionů eur, o úspoře času a nepříjemností spojených s obíháním úřadů ani nemluvě," konstatovala komise ve svému návrhu. 

"Nemohu hovořit za celou Českou republiku, jaký je postoj k tomuto návrhu, ale ministerstvo vnitra vítá jakoukoliv iniciativu, která zjednoduší komunikaci s úřady," okomentoval návrh mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ