Sněmovna odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci

Domácí
17. 6. 2020 14:57
Vlajka Izraele.
Vlajka Izraele.

Sněmovna opětovně odmítla jakékoli zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Podpořila mírové jednání mezi Izraelem a Palestinou. Stanovisko přijala po dvouhodinové debatě v návaznosti na květnový článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka a jeho předchůdců Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) a Karla Schwarzenberga (TOP 09), v němž kritizovali izraelské plány na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Sněmovna věří v to, že toto prohlášení nenarušilo česko-izraelské vztahy.

Petříček uvedl, že kritizovaný článek "nevybočil z tradic české politiky ve vztahu ke Státu Izrael, ale také k problematice blízkovýchodního mírového procesu". "Pokud se ohrazujeme proti rizikům jednostranných kroků, pokud hájíme mezinárodní právo jako cestu k řešení sporů, tak také zároveň bráníme bezpečnost a prosperitu Izraele," uvedl. Připustil pouze to, že zveřejnění článku mohlo být načasováno lépe. Podle Zaorálka byl článek zopakováním, že řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vytvoření dvou zemí.

Ostatní poslanci se pozastavovali nejen nad načasováním, ale i nad formou a obsahem. Podle místopředsedy evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) by ČR s Izraelem neměla komunikovat přes články v médiích. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byla zvolená forma "katastrofální". "Ten dopis nebyl dobrý nápad, v podstatě zase nějakým způsobem zpochybnil trvalost a přímočarost české politiky," uvedl místopředseda evropského a zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD).

Předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Miloslav Janulík (ANO) uvedl, že článek vybočil z rámce standardních postojů. Podle poslance by bylo lépe "nepoučovat a nerozdávat rady". "Čím se v lejně více rýpe, tím více lejno zapáchá. A opravdu, pokud chceme udržet dobré vztahy s izraelskou stranou i palestinskou stranou, tak úplně ideální model je, abychom to dál nerozvrtávali, protože nikdo jiný než my tady v tom článku problém nevidí, a to ani izraelská strana," uvedl předseda zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

"Poslanecká sněmovna odmítá jakékoliv zpochybňování práva Státu Izrael na existenci a obranu," konstatovala dolní komora na návrh svého zahraničního výboru. Shodné stanovisko Sněmovna přijala i loni v říjnu, kdy se postavila proti sílícím projevům antisemitismu.

Většinová podpora

Usnesení podpořily všechny poslanecké frakce s výjimkou komunistů. Sněmovna rovněž vyjádřila naději, že poslední mírová iniciativa USA vůči Izraeli a Palestině je "konkrétním návrhem, který má potenciál dát blízkovýchodnímu mírovému procesu novou dynamiku, jež povede k obnovení přímých jednání obou stran". Tuto pasáž kromě KSČM nepodpořili ani Piráti.

Dolní komora také vyjádřila podporu strategickému partnerství mezi ČR a Izraelem, "které je založeno na vzájemném respektu, společných hodnotách a zájmech a jehož cílem je bezpečnost a prosperita obou zemí". Vyzvala vládu, aby se zasadila o brzké společné jednání s novou izraelskou vládou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se minulý týden dohodl se svým staronovým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, že v pořadí páté společné jednání obou vlád se uskuteční v Praze, jakmile to situace umožní. Česko vede mezivládní rozhovor s Izraelem od roku 2011, země se v jejich organizování střídají. Zatím naposledy spolu vlády zasedaly v roce 2016 v Jeruzalémě.

Autor: ČTK Foto: , pixabay/edu_castro27

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ