V úterním prvním kole projednávání podpořila sněmovna zavedení kariérního řádu pro učitele. Dále také předlohu novely o zaměstnanosti, jež má omezit snahy firem snižovat si náklady zneužíváním institutu dočasného vysílání pracovníků za hranice. K podpoře došlo též u souboru změn v placení odvodů na nemocenské a důchodové pojištění a u novely zákoníku práce, která mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci.
Podle kariérního řádu učitelů mají být pedagogové zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající, podle svého zařazení budou také odměňováni. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) tak chce učitelství zatraktivnit. Další projednávání normy, kterou se dál bude zabývat sněmovní školský výbor, v úterý podpořila i opozice.
"Účelem zákona je zavést další možnosti profesního a specializačního rozvoje učitelů a učitelek," uvedla ministryně. Smyslem je podle ní učinit profesi lákavou pro absolventy pedagogických fakult a zároveň dát dostatečnou motivaci také stávajícím učitelům.
Novela o zaměstnanosti
Norma přejímá dva roky starou evropskou směrnici, kterou mělo Česko do svého práva začlenit už do poloviny letošního června. Týká se i nároku zaměstnance na minimální mzdu platnou v zemi, kde plní úkoly. Zákon taky zakotví ručení za úhradu dlužné odměny tím, ke komu byl zaměstnanec vyslán.
Vláda kvůli zpoždění začlenění směrnice do českého práva chtěla, aby poslanci předlohu schválili zrychleně v prvním čtení. Vetovaly to ale opoziční kluby TOP 09 a ODS. Novela nyní zamíří k posouzení do sociálního výboru.
Placení odvodů
Zjednodušit administrativu živnostníkům a podnikatelům má soubor změn v placení odvodů na nemocenské a důchodové pojištění. Změny vycházejí ze zkušeností České správy sociálního zabezpečení. Netýkají se nároků na dávky a jejich výše, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) by se podle novely o pojistném na sociální zabezpečení měly zrušit některé oznamovací povinnosti. Zjednodušit se má úprava vracení přeplatků na pojistném.
Změna se týká také záloh - měly by být splatné v měsíci, na který se platí. Dosavadní úprava způsobovala, že v případech neúmyslné opožděné platby zanikla účast na nemocenském pojištění bez předchozího upozornění, a proto se nově umožňuje dodatečné zaplacení za předchozí měsíc bez dopadu na účast na nemocenském pojištění. Nově by měl být stanoven měsíční vyměřovací základ pro výši záloh na pojistné na důchodové pojištění.
Věková hranice pro odchod do důchodu
Věková hranice pro odchod do důchodu bude možná 65 let. Předloha přečkala návrhy opoziční TOP 09 na zamítnutí a na vrácení vládě k přepracování a míří k posouzení do sociálního výboru.
Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku neexistuje.
Pravicoví poslanci mluví v souvislosti s novelou o populismu. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ji podpořila před říjnovými krajskými volbami, podle Vladislava Vilímce (ODS) z politických důvodů a bez praktických dopadů. "Jedná se o zavřené oči a neochotu vidět budoucnost," kritizovala předlohu také Jitka Chalánková z TOP 09. Na rozdíl od vlády tvrdí, že lidé ztratí jistotu, kdy budou do důchodu odcházet. "Tento krok je pouze marketingový tah," dodala.
Rodičovská dovolená
Novela zákoníku práce, která mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Předloha, jež míří k posouzení do sociálního výboru, má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) označila předlohu za kompromisní. Cílem je podle ní prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a současně posílit ochranu zaměstnance.