Poslanecká sněmovna se sejde na poslední řádné schůzi 18. května. Podle návrhu programu by se měla zabývat zvýšením mateřské, protikorupčním balíčkem i přímou volbou prezidenta.
Na programu má také všechny návrhy vetované Senátem a prezidentem. Rozhodl tak organizační výbor sněmovny.
Za prioritu pro květnovou schůzi většina stran považuje zvýšení mateřské. Ta byla snížena od 1. ledna kvůli státním úsporám. Matky tak už pět měsíců pobírají dávku ve výši 60 procent vyměřovacího základu mzdy místo loňských 70 procent. Veto prezidenta bude patrně přehlasováno, protože strany, které zvýšení mateřské prosazují, mají více než nutných 101 hlasů.
Podle původní dohody některých politických stran se na poslední květnové schůzi měly řešit pouze vetované zákony. Mezi nimi je například návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, zahrádkářský zákon, zákon o České národní bance či zákon týkající se biopaliv.
ČSSD ale přišla s návrhem zařadit do programu tři další zákony. Jde o vládní protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny, který kandiduje v Praze za ČSSD, o návrh ČSSD, komunistů a zelených na regulaci lobbingu a o návrh na přímou volbu prezidenta. Výbor jejich záměr podpořil.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci přilepší matkám. Prošlo zvýšení mateřské
ČSSD žádá další schůzi sněmovny. Kvůli mateřské
Jednání je zatím plánováno jako jednodenní. Není ale vyloučeno, že se protáhne na více dní. "V případě, že by ten čas nestačil, my navrhneme, aby sněmovna jednala a hlasovala až do 21. hodiny," dodal Sobotka. Dříve ale zmínil, že pokud to bude nutné, ČSSD je připravena jednat i ve středu.
Díky tomu ale patrně sociální demokraté nebudou žádat o svolání mimořádné schůze sněmovny. Podle Sobotky k tomu není důvod, pokud se tento návrh bude projednávat na řádné schůzi. "Myslím si, že každá politická strana se nyní může k tomu návrhu postavit," řekl Sobotka.
Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) potvrdila, že jí zatím žádná žádost o svolání schůze nebyla doručena.
Poslanci se měli 18. května vrátit také k přerušené mimořádné schůzi, která byla svolaná na žádost ČSSD ke zdravotnickým tématům. Sněmovna měla projednat prodej brněnské tkáňové banky, výpověď pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka a privatizaci středočeských lázní Toušeň. Podle Němcové ale žádná politická strana už nemá zájem ke schůzi se vracet.
Ilustrační foto: Petra Mášová, Jan Schejbal