Bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek dokončil výslech před sněmovní vyšetřovací komisí k reorganizaci policie. Kritik policejní reformy mluvil před poslanci potřetí. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) nepřineslo úterní setkání nic překvapivého.
Komárek celkem před komisí mluvil asi 12 hodin. Blažek uvedl, že při úterním zhruba hodinovém jednání stihl dokončit svůj úvodní projev a následně odpovídal na dotazy poslanců. "Pan Komárek mi sdělil, že by média chtěl případně informovat sám," vysvětlil Blažek důvody, proč přišel na tiskovou konferenci sám.
Blažek uvedl, že Komárek svojí výpověď významně zkrátil. Důvody ale nechtěl uvádět. "Takto to neřekl, to snad mohu říci," uvedl Blažek na dotaz novinářů, zda Komárek odešel kvůli tomu, že ztratil důvěru v práci komise. Uvedl také, že poslanci s Komárkem mimo protokol vedli dialog o tom, "co se děje v médiích".
Komárek při prvním slyšení v polovině srpna hovořil hlavně o tzv. Šlachtově zprávě, která se zaměřuje na sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru. Z různých dokumentů ji dával dohromady právě Komárek. Bývalý detektiv v minulosti nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací z vyšetřování. Vzájemně na sebe podali trestní oznámení.
Při druhém slyšení na začátku září Komárek hovořil o tom, že sloučení útvarů nebylo plánovaným opatřením. Prohlásil například, že důvodem změn byla "předvolební schizofrenie" a reforma začala na pokyn ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ministr jeho tvrzení popřel. Komise později přijala usnesení, podle něhož Komárkova tvrzení nejsou průkazná a nepředložil přímé důkazy, které by jeho vyjádření potvrdily.
Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise má čas na výslednou zprávu do konce ledna.
Zatím jsou naplánována tři další jednání. Nejprve by měl 10. listopadu před poslanci znovu promluvit bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a poprvé vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů Milan Vaculík. O pět dní později chtějí poslanci vyslechnout žalobce Jarmilu Ošlejškovou a Petra Šeredu z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Na závěr, 8. prosince znovu přijdou policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.
Komise ještě bude rozhodovat, zda si pozve premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jehož výslech navrhl poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). Podle Blažka komise o jeho návrhu bude hlasovat příští týden. V minulosti už výslech předsedy vlády hlasováním neprošel.
K jednání komise se vyjádřili také olomoučtí žalobci, kteří se ohradili proti pondělním informacím z výslechu bývalého šéfa pobočky GIBS Tomáše Uličného, jenž tvrdil, že byl vyslýchán 45 hodin v kuse. Protokoly podle nich dokazují, že si na postup policistů nestěžoval a vypovídat chtěl.