Sněmovnou prošel kontroverzní zákon o elektronických komunikacích. Podle kritiků nepřiměřeně zasahuje do osobních svobod. Proč? Operátoři budou muset shromažďovat data o tom, kdo, kdy, odkud a kam telefonoval svým mobilem. Evidovat by měli také údaje o neuskutečněných hovorech, kdy někdo někoho třeba jen "prozvoní".
"Není to tedy, přátelé, policejní stát?" ptal se řečnicky stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban hned po hlasování. Vládní novela jím těsně prošla až napodruhé. V prvním hlasování ji totiž kromě opozice nepodpořili ani zelení. Ve druhém už většina z přítomných poslanců této strany ruku zvedla. Nyní novelu zákona posoudí Senát.
Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec vnímá navrhované shromažďování údajů jako problém. "Na druhou stranu jsem rád, že to sněmovna schválila v této verzi," uvedl. Připomněl, že novela vychází z evropské směrnice a shromažďování omezuje jen na minimální dobu.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana vládě nezbylo nic jiného než splnit požadavky Bruselu. Urban si však myslí, že se vláda vymlouvá. Kabinet měl podle něj dost času na to, aby dal Bruselu najevo, že má v tomto bodě výhrady.
Vzhůru do Evropy
"Je to velký zásah do občanských svobod, do práv každého z nás," dodal poslanec Urban. Od platnosti novely bude podle něj pohyb lidí v Česku "výrazně evidován". "Bude to vždy evidováno, pokud se pokusí spolu telefonovat," uvedl. Ve chvíli, kdy Urban v kuloárech hovořil s novináři a kritizoval vládu, šel kolem premiér Mirek Topolánek. "Vzhůru do Evropy, Milane Urbane," poznamenal ironicky směrem ke stínovému ministrovi.
Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana z ČSSD je hlavním nedostatkem novely to, že veškeré náhrady, které jsou s uchováváním dat spojeny, bude i nadále platit stát. Bezpečnostní výbor doporučil, aby sněmovna tuto povinnost přenesla na operátory. Sněmovna dnes tuto změnu odmítla.
Kdo to bude platit?
"Ve většině evropských zemí se o tyto platby buď dělí stát s mobilními operátory napůl, nebo dokonce to jde přímo za operátory. My jim tady jdeme zbytečně vstříc a vynakládáme stamiliony na něco, co by ti operátoři stejně dělat museli," řekl Bublan novinářům. Ministerstvo vnitra podle něj za uchovávání dat operátorům platí zhruba 300 milionů korun ročně.
"Znepokojují nás snahy bezpečnostních složek zavést povinnost bezplatného poskytování informací o hovorech našich zákazníků a zároveň tlak na neustálé a zbytečné zvyšování objemu těchto informací," reagoval mluvčí Vodafonu Filip Hrubý. Podle něj se náklady na tyto činnosti již nyní pohybují v řádu jednotek až desítek milionů korun ročně a v souvislosti s novelou se zvýší.
Ilustrační foto: Profimedia, archiv Týdne