Sobotka i Babiš už byli volit, věří v posílení svých stran

Domácí
10. 10. 2014 18:33
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odevzdal  v Náchodě svůj hlas v komunálních volbách.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odevzdal v Náchodě svůj hlas v komunálních volbách.

V České republice voliči od 14.00 rozhodují o složení radnic, na třetině území země vybírají také senátory. O 27 křesel v Senátu se uchází 242 kandidátů, na jeden mandát tak připadá v průměru devět adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být 234 tisíc lidí, na jedno místo na radnici tak připadají tři až čtyři uchazeči. První den voleb k odevzdání svého hlasu využili i představitelé vládních stran. 

Výsledky voleb se ve vysoké politice příliš neodrazí, míní Zeman

Komunální a senátní volby se podle prezidenta Miloše Zemana ve velké politice příliš neodrazí, ale posílí, nebo naopak zeslabí sebevědomí některých stran. Prezident to řekl, poté co v Praze odevzdal svůj hlas v podzimním klání. 

"Myslím si, že příliš ne, i když to samozřejmě posílí sebevědomí některých stran a hnutí, a u jiných to naopak zeslabí, ale tady nejsme ve Francii, kde prezident po komunálních volbách vyměnil vládu," poznamenal Zeman k dopadům voleb na "velkou politiku". Vyslovil se také pro to, aby se lidé hlasování zúčastnili. Sám účast v prvním kole senátních voleb odhadl na 20 procent, v komunálních pak na 50 procent.

Podle Schwarzenberga výsledky značně ovlivní nové strany

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odevzdal v Sýkořicích na Rakovnicku svůj hlas v komunálních a senátních volbách.

Na výsledek voleb mohou mít podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga značný vliv nová hnutí a strany, které nedávno vznikly. I když nebudou mít dostatečnou podporu, mohou hlasy voličů rozdrobit. Schwarzenberg v pátek odpoledne odevzdal svůj hlas v obecních i senátních volbách v domovské Sýkořici. Pro TOP 09 bude podle jejího předsedy důležité především udržet si vliv v obcích.

Podle Schwarzenberga jsou nynější volby výjimečné velkým množstvím kandidátů a kandidátek po celé republice. Například v Praze postavilo kandidátku rekordních 31 uskupení. "Když by každý z těch skupin měl dvě tři procenta, tak může celý výsledek změnit. Nikdo neví, jaký ten výsledek bude," řekl Schwarzenberg. Přesto si myslí, že jeho strana v těchto volbách příliš tratit nebude.

Změnu oproti minulých komunálním a senátním volbám vidí také v účasti vládního hnutí ANO Andreje Babiše, které Schwarzenberg označuje za populistické. "Je to strana vůdcovského typu, nikoliv klasická demokratická strana," poznamenal. Schwarzenberg je také přesvědčen, že výsledek voleb bude mít vliv na celostátní politiku. Na dotaz, zda by posílení hnutí ANO mohlo způsobit turbulence ve vládě, řekl: "To závisí nejen na něm (Babišovi), nýbrž i na tom, jak se domluví se svými spojenci. Ale že by radši vládl sám, o tom nepochybuji."

TOP 09 chce především udržet své postavení v obcích, velkou podporu voličů dosud měla především v Praze, kde ovládá radnici. "Senát by byl taky hezký, ale ty obce jsou pro občany důležitější," dodal Schwarzenberg.

Sobotku těší rekordní počet kandidátů

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje rekordní počet kandidátů v letošních volbách za dobrou věc. Řekl to ve Slavkově u Brna, kde volil. Premiér nabádá občany, aby k volbám přišli. Podle něj mohou rozhodovat o tom, co se bude dít v jejich bezprostřední blízkosti. Sobotka by si přál volební účast přes 50 procent.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odevzdal ve Slavkově u Brna svůj hlas v komunálních a senátních volbách."Volby jsou atraktivní," řekl Sobotka, "a já doufám, že to přitáhne velké množství občanů. Občané mohou rozhodovat o věcech kolem sebe, ať už jsou to školky, zdravotnictví nebo doprava," řekl premiér a předseda České strany sociálně demokratické.

Sobotka vítá, že kandiduje rekordní počet kandidátů. "Je dobře, že je demokracie živá a lidé mají zájem kandidovat. Je už dále na občanech, aby si vybrali kandidáty, kteří reprezentují jejich zájmy," dodal.

Předseda vlády by byl rád, kdyby současní primátoři za ČSSD byli znovu zvoleni do čela velkých měst. "Chceme obhájit Brno a Ostravu a také získat co nejlepší pozici v Praze. Také máme velké šance v Olomouci a Plzni," řekl Sobotka.

V 27 senátních volebních obvodech by rád uspěl alespoň ve třetině z nich. "Kdybychom získali devět senátorských křesel, odpovídalo by to naší síle na politické scéně," doplnil předseda sociálních demokratů.

V Jihomoravském kraji budou lidé vybírat senátory v Brně, Vyškově a Znojmě.

Babiš doufá v potvrzení stabilní pozice ANO

Andrej Babiš v roli voliče.Předseda ANO Andrej Babiš doufá, že jeho hnutí v současných komunálních a senátních volbách potvrdí svou pozici na české politické scéně. Řekl to poté, co odevzdal svůj hlas v domovských Průhonicích u Prahy. Vládní ANO chce podle svého šéfa uspět jak v obecních volbách, tak v Senátu. Velkou výzvou je podle Babiše především Praha, kde vidí jako hlavního soupeře TOP 09.

"Pro naše hnutí je to vlastně výzva a doufám, že potvrdíme naši pozici, že jsme stabilní součástí české politické scény. Je to další souboj s tradičními politickými stranami," uvedl Babiš.

Nechtěl říct, co by považoval za úspěch. "Pro nás to je souboj v Praze s topkou, zbytek je souboj s ČSSD. I když ČSSD má v Senátu tradičně silné osobnosti, takže tam to bude těžší, ale v městech si věříme," uvedl vicepremiér a ministr financí. Na dotaz, zda věří v obsazení postu primátora v některém z měst, Babiš řekl: "Neznamená, že když někdo vyhraje, že bude mít primátora a že bude mít zásadní vliv."

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš s partnerkou Monikou přicházejí do volební místnosti v Průhonicích, kde odevzdali své hlasy v komunálních volbách.

Předseda ANO uvedl, že je rád, že už předvolební kampaň skončila. Nynější volby označil za nejnáročnější, protože se kampani nemohl jako před loňskými sněmovními volbami kvůli vládnímu angažmá věnovat na plný úvazek.

Babišovo hnutí v Průhonicích kandidátku nesestavilo, do místního zastupitelstva kandidují především nezávislí kandidáti. "V Průhonicích mi to bylo hloupé stavět kandidátku, mám tu obrovský střet zájmů," vysvětlil Babiš, který v obci vlastní několik nemovitostí. "Ale možná, když jednou půjdu do penze, tak bych tady kandidoval na starostu a udělal bych z toho určitě nejhezčí obec v Čechách," dodal.

Bělobrádek přišel k volbám se svým malým synem

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek doufá, že lidovci v senátních i komunálních volbách posílí. Volební účast by se podle něj v obecních volbách mohla pohybovat mezi 40 až 50 procenty. Bělobrádek to řekl v Náchodě, kde na třetím příčce lidovecké kandidátky usiluje o znovuzvolení do městského zastupitelstva.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek hovoří s novináři, poté co odevzdal 10. října v Náchodě svůj hlas v komunálních volbách. Na snímku je jeho syn Josef."V komunálních volbách jsme postavili zhruba o 600 kandidátů méně, ale jsou to malé vesnice. Naopak jsme postavili poměrně silné kandidátky ve větších městech a já bych byl velmi rád, kdybychom se vrátili do těch magistrátů, kde jsme vypadli, ať už jde o Prahu či Budějovice nebo Plzeň," řekl Bělobrádek, který k volební urně přišel se svým malým synem.

"Chtěli bychom posílit, postavili jsme velmi zajímavé lidi. Ať už v barvách KDU-ČSL nebo koaličně," řekl Bělobrádek, který přiznal, že zvažoval své další působení v náchodském zastupitelstvu, nakonec se rozhodl znovu kandidovat. "Já na zastupitelstva chodím poměrně pravidelně a snažíme se Náchodu pomáhat," řekl Bělobrádek.


Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David, Šálek Václav, Krumphanzl Michal, Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ