Sobotka: Musíme zajistit hranice Evropy

Domácí
14. 9. 2015 14:30
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Aktuální opatření Německa a Rakouska na hranicích kvůli běžencům problém migrace podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) neřeší. Nejsou zajištěny vnější hranice schengenského prostoru, řekl po pondělním zasedání vlády v Brně. Česko proto podle něj na odpoledním jednání ministrů vnitra EU podpoří opatření k ochraně evropských hranic.

"V tuto chvíli se ve středu Evropy reaguje na ten problém, že nefunguje vnější schengenská hranice a že EU tolerovala fakt, že země, které leží na vnější schengenské hranici, nejsou schopny plnit své povinnosti, které převzaly," uvedl Sobotka a jmenoval Řecko, které podle něj nebylo schopno zajistit své hranice.

Podle Sobotky Česko posílilo hlídky na hranicích v jižní části země. "Když to bude potřeba, posílíme je dalšími zdroji. Máme vyčleněnou kapacitu i na straně armády, která by zasáhla v případě nutnosti," uvedl Sobotka. Dodal, že ČR má styčné policejní důstojníky v Maďarsku a Rakousku, takže má přesné informace o tom, co se v těchto dvou klíčových zemích děje. "Budeme reagovat podle situace. Armáda je připravená pomoct policii, pokud o to policie a ministerstvo vnitra požádá," dodal Sobotka.

Zároveň premiér řekl, že rozhodnutím Německa o znovuzavedení kontrol na hranicích s Rakouskem není ohrožena hranice schengenského prostoru. "Německo má právo, aby v horizontu několika měsíců kontroly na hranicích obnovilo. K rozpadu 'schengenu' by došlo tehdy, pokud by Evropa ztratila schopnost regulovat migraci na svých vnějších hranicích a nedomluvili bychom se na takových opatřeních, která umožňují na vnější hranici 'schengenu' vynutit si dodržování pravidel a regulaci nelegální migrace, která je problémem celé Evropské unie," dodal.

Čeští ministři vnitra a zahraničí budou proto podle premiéra na pondělních jednáních na úrovni EU hájit dřívější postoj ČR, který zahrnuje i odmítnutí povinných kvót pro přijetí běženců. "Jsme připraveni podpořit všechna reálná opatření, která navrhuje Evropská komise a která mohou vnést regulaci ještě na vnější hranici 'schengenu'," uvedl. Je podle něj třeba, aby Evropa začala velmi rychle jednat, a zajistit, aby na vnějších hranicích EU byla zřízena střediska, která by byla schopna rozlišit uprchlíky před válkou a ekonomické běžence a důstojně s nimi jednat.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ