Sobotka: Pod Zemanova slova ve Štrasburku bych se podepsal

Domácí
26. 2. 2014 15:44
Bohuslav Sobotka ocenil podporu větší integraci ve fiskální politice a větší harmonizaci daní, která podle něj koresponduje s programovým prohlášením vlády.
Bohuslav Sobotka ocenil podporu větší integraci ve fiskální politice a větší harmonizaci daní, která podle něj koresponduje s programovým prohlášením vlády.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by se prý směle podepsal pod vystoupení prezidenta Miloše Zemana před evropskými poslanci ve Štrasburku. Souhlasí například s větší integrací zahraniční, fiskální nebo daňové politiky. Tu naopak odmítá ODS, která se ale s hlavou státu shodne na kritice "zbytečných bruselských regulací". Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jsou Zemanovy návrhy vizemi, jež se nyní nedají realizovat.

"Za prvé chci uvítat, že prezident ve svém projevu zmínil potřebu jednotnější evropské zahraniční a bezpečnostní politiky," nechal se na tiskové konferenci po jednání vlády slyšet ministerský předseda, podle něhož dosavadní změny v těchto politikách nejsou dostatečné, jestliže mají při současných krizích větší vliv ministři zahraničí jednotlivých států, než oficiální představitelé EU.

Michal Hašek (vpravo) by se pod slova prezidenta Zemana také podepsal.Sobotka, který Zemanovo vystoupení kvůli jednání kabinetu nemohl sledovat přímo, také ocenil podporu větší integraci ve fiskální politice a větší harmonizaci daní, která podle něj koresponduje s programovým prohlášením vlády. Je také rád, že nyní Česko v zahraničí mluví jedním hlasem. "To vystoupení Miloše Zemana bylo vystoupení, pod které já bych se mohl směle jako předseda vlády podepsat," nechal se také slyšet. Stejně se vyslovil i předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD).

Podobně hovořil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který přivítal zejména Zemanova slova o potřebě výrazně silnější zahraniční a obranné politiky EU a výrok o co nejrychlejším vstupu ČR do eurozóny. "Všechny tyto výroky českého prezidenta jsou naprosto v souladu s politikou české vlády," uvedl Zaorálek s tím, že v nedávné minulosti tento soulad Hradu a vlády nebyl samozřejmý a z Česka zaznívalo "spíše více hlasů".

"Teď nabízíme jednoznačný, jednohlasný a srozumitelný postoj České republiky v zahraniční a evropské politice," prohlásil šéf české diplomacie na tiskové konferenci ve Varšavě po jednání se svým polským protějškem Radoslawem Sikorským.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg souhlasí s většinou návrhů prezidenta.Podle exministra zahraničních věcí Schwarzenberga se Zeman snažil ve Štrasburku vystupovat jako pravý a nadšený Evropan a zdůraznit rozdíl mezi ním a předchozím prezidentem Václavem Klausem. "Ovšem návrhy, které přednesl, patří spíše do prostoru vizí. Toho času se může uskutečnit jen velmi malá část z nich," řekl Schwarzenberg.

Předseda TOP 09 prý s většinou prezidentových návrhů souhlasí, zmínil například společnou zahraniční politiku EU. "Ale jak jsme viděli například teď v Kyjevě, paní Ashtonová (šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová) se snažila, je báječná, nicméně jednání dostalo tu pravou váhu v momentě, kdy se dostavili ministři zahraničí Polska, Francie a Německa. Prozatím je moc ještě u národních států," dodal Schwarzenberg.

"Jsme rádi, že pan prezident ve Štrasburku projevil alespoň částečný smysl pro realismus a kritizoval některé aspekty evropské integrace, i když spíše ty méně podstatné," napsal v prohlášení lídr evropské kandidátky ODS a europoslanec Jan Zahradil. Zeman kritizoval mimo jiné architekturu bruselských institucí nebo jídlo v ústředí Evropské komise.

Věnoval se ale i podstatnějším záležitostem. "S panem prezidentem se jistě shodneme v jeho kritice stěhování Evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem," uvedla ODS, která tyto přesuny označuje za cirkus. "Stejně tak se shodneme v kritice řady zbytečných bruselských regulací."

Vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Evropském parlamentu.Jasně naopak ODS odmítla Zemanem "vyhlášenou cestu k federální Evropské unii" i urychlené nahrazení koruny eurem nebo harmonizaci daní a společnou sociální a fiskální politiku. Prezident v projevu hovořil o tom, že je velkým stoupencem přijetí eura co nejdříve. Vyslovil se také pro hlubší integraci dalších evropských politik.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš považuje kritiku byrokracie za správnou. Osobně je také přesvědčen o možnosti efektivní federace, chybí mu ale shoda na tom, jak by konkrétně měla vypadat. Možnost přijetí eura do pěti let, o níž Zeman na pozdější tiskové konferenci také mluvil, je podle Dolejše spíše heslem, než že by byla předzvěstí toho, jak to skutečně bude.

Proti urychlenému přijetí eura se staví i šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. "Přijetí eura nás přijde na obrovské peníze, na které nyní nemáme. Dneska se to nejeví jako vhodné pro Českou republiku," řekl Okamura. Jak dodal, navíc "odmítá přebírat odpovědnost za prolhanou a podvodnou politiku Řecka a dalších zemí" a sanovat jejich podvody.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, ČTK/Dospiva Jakub, Šulová Kateřina, Christian Lutz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ