Sobotka: Rozhodně nejsme nesolidární. Pomáháme

Domácí
27. 2. 2016 19:20
Uprchlíci nastupují do vlaku směřujícího do Srbska, zatímco policisté České republiky udržují pořádek na platformě v tranzitním centru pro uprchlíky v blízkosti jižního makedonského města Gevgelija.
Uprchlíci nastupují do vlaku směřujícího do Srbska, zatímco policisté České republiky udržují pořádek na platformě v tranzitním centru pro uprchlíky v blízkosti jižního makedonského města Gevgelija.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) opět odmítl spojování postojů evropských zemí k migrační krizi s penězi z evropských fondů. V reakci na kritiku rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila ohledně chybějící solidarity Česka, Slovenska a Maďarska s ostatními zeměmi Evropské unie Sobotka zdůraznil, že Česko v souvislosti s migrační krizí pomáhá.

Dvacet sedm českých policistů odjelo z areálu Policejní akademie v Praze do Makedonie, aby pomáhali při střežení hranic. Na snímku je policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka (druhý zleva)."Netýká se to České republiky, neodmítáme se podílet na společném řešení, my jsme jako země hodně aktivní při pomoci uprchlíkům například v Jordánsku, v Libanonu nebo v Turecku... Rozhodně nejsme země, která by nebyla solidární," řekl Sobotka novinářům v Lánech po sobotním jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho poradci. Připomněl, že Česko se podílí na ostraze hranic ve Slovinsku a v Makedonii.

Doskozil řekl, že je neakceptovatelné, aby se země, které dostávají z unie tolik peněz, v případě krize odmítaly podílet na společném řešení. "Už nelze dále tolerovat, aby se čistí příjemci finančních prostředků z EU ... země, jimž se vyplatilo tolik peněz, v případě jakéhokoli problému obrátily zády a řekly: Ne. U jejich obyvatel to možná má ohlas, neslučuje se to ale s myšlenkou solidarity v EU," řekl ministr zpravodajskému serveru Spiegel Online.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil."Odmítám to, aby kohezní fondy a evropské fondy byly používány jako nějaký klacek, který by měl nutit jednotlivé evropské státy k tomu, aby měnily svůj názor například na téma migrační politiky," reagoval Sobotka. Poukázal i na změnu postoje rakouské vlády, která začíná migraci regulovat. Posunuje se podle premiéra ke stanoviskům států visegrádské skupiny, které podle Sobotky zdůrazňují, že migrační politika nemůže být mez mantinelů a že je nutná ochrana vnější schengenské hranice unie.

Proti slovům rakouského ministra se ohradil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Česká republika jako jedna z mála zemí striktně dodržuje pravidla pro migraci. Místo pochvaly nám ale vyhrožují," napsal na Twitteru.

Ministr Doskozil v rozhovoru rakouské rozhodnutí o uplatňování ročních kvót na přijímání uprchlíků v rozhovoru hájil. Vídeň chce za rok přijmout nanejvýš 37 500 žadatelů o azyl a stanovila také denní strop pro přijímání uprchlíků. Je ochotna jich denně do země vpouštět nanejvýš 3200 a vyřizovat na hranicích maximálně 80 žádostí o azyl. Podle něj kritika tohoto postupu není na místě, protože každá země si musí sama stanovit, o kolik migrantů se zvládne reálně postarat.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , EAST NEWS, ENPOL, Deml Ondřej, Boris Grdanoski

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ