Podezření
Sobotka: Ťok i Skanska by měli dát informace o možné korupci
18.03.2015 20:22
Ministr dopravy Dan Ťok i stavební společnost Skanska by měli nabídnout "maximum informací" v souvislosti s možnými podezřeními z korupce, na která tento týden upozornil Český rozhlas. V Bruselu to uvedl premiér Bohuslav Sobotka s tím, že téma bude určitě zmíněno příští týden při jednání vlády. Hovořit o něm chce premiér a předseda ČSSD také s místopředsedy kabinetu a lídry koaličních KDU-ČSL a Hnutí ANO Pavlem Bělobrádkem a Andrejem Babišem. Podle Ťoka nešlo o korupci, nesrovnalosti vznikly z rozdílných cen stavebních prací před a po hospodářské krizi a ze špatně nastavených interních pravidel Skansky.
"Své vyjádření k této údajné kauze již ministr dopravy premiérovi odeslal písemně a je samozřejmě připraven mu podrobně vše vysvětlit i osobně," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.
Právě Babišovo hnutí Ťoka do vlády vyslalo, někdejší šéf Skansky loni v prosinci nahradil Antonína Prachaře. Český rozhlas tento týden uvedl, že švédští interní auditoři Skansky údajně v roce 2011 zjistili, že česká pobočka, kterou tehdy vedl právě Ťok, vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun, uvedl rozhlas. Peníze měly putovat na úplatky do firmy, s níž Skanska spolupracovala na dostavbě silnice R7. Ťok i Skanska odmítli, že by šlo o korupční jednání.
"Myslím si, že teď je ten míč na straně pana Ťoka. Je důležité, aby tu situaci podrobně popsal, aby objasnil svoji roli v celé záležitosti, kterou tam hrál. Aby dal na stůl maximum informací," prohlásil Sobotka. Ťoka k tomuto kroku už po zveřejnění věci jednou vyzval. Dodal, že ministr by měl dostat prostor k obhajobě a předložení informací, z nichž bude zřejmé, že neselhal.
"Auditoři zodpovědní centrále Skanska ve Švédsku šetřili možné porušení vnitřních předpisů. Na základě všech prověřených dokumentů a osobních výpovědí vznikla závěrečná zpráva auditorů, která jednoznačně vylučuje jakékoli porušení etických zásad či korupční jednání," reagoval v dopise premiérovi Ťok. Rozdíl v cenách podle něho způsobil pokles hodnoty stavebních prací na trhu mezi roky 2008 a 2011, kdy se zakázka začala realizovat. Jako problematické naopak Ťok vidí skutečnost, že Skanska byla zároveň objednatelem a zhotovitelem prací.
K tomu došlo tím, že společnost Geosan, která byla součástí konsorcia spolu se Skanskou, požadovala v roce 2011 větší podíl prací, než bylo původně domluveno a Skanska ji vyhověla. Geosan poté zadala soutěž na subdodavatele, který vyhrála jedna z divizí Skansky, jež ty stavební práce provedla. Kvůli nižší hodnotě stavebních prací byla ale tato subdodávka lacinější, než byl původní rozpočet, uvedl Ťok.
Podle premiéra stejná výzva platí také pro samotnou stavební společnost. Jedná se totiž podle něj nejen o otázku pověsti ministra Ťoka, ale také firmy Skanska.
"Jde o to, aby bylo zřejmé, že stavební firmy tady realizují takové nekalé praktiky a jestli vůbec tyto firmy mají nějaké interní kontrolní mechanismy, které jsou schopny to odhalit," míní český premiér. Právě na selhání kontrolních mechanismů společnosti totiž může věc podle něj poukazovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.