Sobotka: V diplomatickém tlaku na Norsko nepolevíme

Domácí
10. 2. 2015 13:10
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky nepoleví v diplomatickém tlaku v kauze bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly v květnu 2011 jejich matce. Do Norska v nejbližších dnech odjede ředitel brněnského úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. S norskými institucemi by měl jednat o frekvenci schůzek synů s matkou i s dalšími příbuznými či o jejich výuce češtiny. Premiér to řekl po setkání s matkou chlapců.

"My se nechystáme polevit v diplomatickém tlaku na Norsko," uvedl předseda vlády. Nyní čeká na odpověď norské premiérky na svůj list. Poté se o dalším postupu poradí s ministerstvy práce a zahraničí a s brněnským úřadem.

Sobotka novinářům řekl, že v případu nechce vystupovat v roli soudce. ČR podle něj respektuje, že děti žijí v Norsku a podléhají norským pravidlům. "Není možné nám vzít právo na to, abychom kladli otázky a získávali informace, protože se jedná o české občany... Máme zájem na spravedlivém, objektivním posouzení celé věci, aby byl zohledněn zájem rodiny, zájem dětí," řekl Sobotka.

Termín jednání šéfa brněnského úřadu Kapitána v Norsku se nyní upřesňuje. S norskými protějšky by měl jednat mimo jiné o frekvenci schůzek dětí s matkou. Nyní mají trvat patnáct minut, konat se mají nejspíš dvakrát ročně. Pokud by si to děti přály, mohou být i delší. Českou stranu zajímá i možnost setkávání dětí s dalšími příbuznými. Kapitán má norským úřadům objasnit také garance, které české instituce poskytnou, pokud by se chlapci dostali do ČR. Stát už nabídl záruky, že na rodinu dohlédne. Dalším tématem je zajištění výuky češtiny.

Premiér Bohuslav Sobotka.Pro matku Evu Michalákovou je prvořadé syny získat zpět do své péče. "Pokud by na to nebyly norské úřady schopny přistoupit, ráda bych, aby děti do péče dostala moje sestra. Jakmile by se děti dostaly do ČR, tak bych se je snažila získat já," řekla po jednání s premiérem Michaláková. Podle ní její norská právnička vidí jako nejúčinnější nástroj český diplomatický tlak na Norsko. Pokud by soud matce děti nepřiřkl, měla by se pak zapojit teta dětí.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociálky potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu.

České ministerstvo zahraničí předalo norské velvyslankyni už dvě verbální nóty ve prospěch chlapců. Jednu nótu, což je silný diplomatický prostředek, poslala norská strana.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ