Návrh na zmírnění podmínek pro oddlužení pokládají poslanci pravicové opozice za socialistický experiment a morální hazard. Naopak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) označuje za morální hazard současný stav, kdy mnozí předlužení lidé končí v "šedém světě", kam na ně věřitelé nedosáhnou.
O sporné vládní novele insolvenčního zákona, která by změny přinesla, v pátek sněmovna debatuje v úvodním kole už podruhé. S delšími projevy vystupují zejména kritici, klub TOP 09 a Starostů si navíc vyžádal půlhodinou přestávku. Stále není jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu projednat do konce volebního období.
Do procesu oddlužení by mohli podle novely vstoupit dlužníci v podstatě bez ohledu na výši svých závazků. Proces by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Předloha by odstranila nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých dluhů. Hranice by nebyla stanovena.
Novela podle poslanců pravicové opozice prakticky říká, že se dluhy nemusí platit. "Socialistické experimenty nemáme schvalovat na konci volebního období," řekl Martin Plíšek (TOP 09). Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se obává toho, že se budou nové podmínky oddlužení masově zneužívat. Dlužníci už schválení novely očekávají a platební morálka klesá, uvedl. Marek Benda (ODS) se pozastavil nad tím, že jediný povinný poplatek by činil zhruba tisíc korun měsíčně insolvenčnímu správci. Správci budou jediní spokojení, soudí. Nulovou hranici pro úhradu dluhů pokládá za morální hazard.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ale uvedl, že mnozí lidé v dluhové pasti začnou pracovat nelegálně, pobírat dávky a naučí se žít ve světě, do něhož věřitelé nemohou. "Morálnímu hazardu se snažíme zabránit tím, že lidé musí splatit dluhy, ale ve výši, v níž jsou toho schopni," řekl. Odstranění hranice podle něho neznamená, že dlužník nebude muset splatit nic, ale je to obnovení podmínky, že dlužník splatí, co může. Nynější hranice 30 procent podle něho znamená to, že se s takovou výší splacených dluhů všichni spokojí. Změny by podle Pelikána přinesly i další efekty. "Věřitelé se účetně a daňově zbaví nedobytných pohledávek," uvedl.
V dalších příspěvcích předlohu podrobně rozebírali nebo rozebírají místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a klubu ODS Jana Černochová. Vystupovali ale i koaliční poslanci. Lidovec Martin Hovorka předlohu podpořil. Při dalším sněmovních projednávání ale žádá zpřesnění, aby nehrozilo to, že se věřitelé nedostanou k penězům vůbec nebo že si lidé budou půjčovat ještě víc než nyní.
Pravice už navrhla, aby sněmovna v závěru úvodního kola hlasovala o zamítnutí předlohy, případně o jejím vrácení vládě k přepracování. Pokud by na to poslanci nepřistoupili, chce pravice prosadit prodloužení lhůty pro projednávání normy ve výborech. V takovém případě by do podzimních voleb přijata nebyla. Pelikán chce naopak lhůtu pro výbory zkrátit.
Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Předloha předpokládá, že dlužník bude oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek, nebo bude po sedm let o splácení pohledávek usilovat - pak může být uspokojení věřitelů nižší než 30 procent, i nic.
Novela ale na druhou stranu zavede nová omezení pro povolení oddlužení. Insolvenční soud by mohl žádost zamítnout například v případě, že dlužník by nebyl schopen splácet v plné výši pohledávky věřitelů na výživném.
Předlohu kritizuje také skupina exekutorů sdružených v platformě proti zavedení teritoriality exekutorských úřadů. Vítězí podle nich předvolební populismus nad rozumným řešením. Platforma upozornila v tiskové zprávě mimo jiné na to, že chybí ekonomická studie, která by se zabývala dopady změn na vymahatelnost pohledávek. Věřitelé včetně státu by mohli přijít podle jejích odhadů o desítky miliard korun. "Negativní dopad by mělo také opatření, že není možné v rámci institutu oddlužení prodat dlužníkovo obydlí," napsala skupina exekutorů.