Jedním z největších sponzorů opoziční sociální demokracie byla v loňském roce Masarykova dělnická akademie. V podstatě nemajetné sdružení darovalo straně dva miliony. Ve skutečnosti šlo o peníze zámožného emigranta, Paroubkova mecenáše.
Mezi sponzory sociální demokracie za rok 2006 vyčnívá kromě společnosti Cíl (správce Lidového domu) také Masarykova dělnická akademie (MDA). Spolek, který Jiří Paroubek s oblibou nazývá sociálnědemokratickým think-tankem budoucnosti, poslal loni v dubnu partaji dva miliony korun. To není zrovna obvyklé: většinou jdou totiž peníze přesně naopak, od socialistů k „akademikům". Překvapivá je i výše částky: letos kalkuluje akademie s rozpočtem osmi set tisíc korun a jediným příjmem, s nímž počítá, je 280 tisíc jako honorář právě od ČSSD za blíže neurčené služby.
Kde tedy dlouhodobě ztrátová organizace vzala dva miliony, aby je před volbami poslala ČSSD? „Šlo o peníze od subjektu, který je chtěl nepřímo poskytnout sociální demokracii," říká bývalý ředitel MDA Miloš Bárta, dnes předseda pražské pobočky. Že by utajený úplatek? Více uvést nechce, prý s tím neměl nic společného.
Na smlouvě o dvoumilionovém daru mezi MDA a ČSSD je podpis Lukáše Jelínka, tehdejšího ředitele akademie a asistenta šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka. „Peníze přišly od nějakého emigranta, jmenoval se Čech, křestní jméno nevím," odpovídá. Zvláštní, akademie získá za jeho vedení dva miliony, tedy sumu pro organizaci takřka astronomickou, a on si po roce a půl nemůže vybavit jméno dárce. Na dotazy po původu peněz přestal reagovat také předseda představenstva MDA Marek Hrubec, někdejší blízký spolupracovník Stanislava Grosse.
Při zevrubnějším pohledu do výročních zpráv ČSSD za uplynulé roky se ale na emigranta jménem Čech dá narazit. Nejprve přišlo v roce 2000 sociálním demokratům 400 tisíc korun a pak o dva roky později 1,1 milionu od osmdesátiletého Alexe Čecha, zámožného podnikatele v důchodu žijícího v USA. Proč ale dosud největší oficiální příspěvek ČSSD na předvolební kampaň poslal přes živořící think-tank? „Chtěl jsem podpořit obě organizace, myslel jsem, že to půjde," vysvětluje do telefonu jeden z nejaktivnějších českých krajanů v Americe. Připouští, že to byla naivita, o nic nekalého ale prý nešlo.
Zásilka z Bronxville
Všechno se událo takto: v kanceláři MDA v Lidovém domě, sídle ČSSD, se z milionů sice zaradovali, ale nadšení jim vydrželo jen krátce. Čech totiž vyslovil přání, aby akademie využila peníze co nejefektivněji k podpoře ČSSD. „Asi jediné, co jsme mohli udělat, bylo přeposlat všechno straně," přiznává při vzpomínce na transakci trochu provinile Jelínek. Smutek je na místě: MDA nebyla s to pomoct bratrské partaji ani s miliony v kapse; Jiří Paroubek by přitom z akademie rád měl akční a vlivný sociálnědemokratický think-tank.
Nepřímo se tak ukazuje, v jak špatné kondici se MDA nacházela (a částečně ještě nachází). Přesto je zvláštní, že se Alex Čech, když příspěvek akademii posílal, neporadil s Paroubkem, zda to má vůbec smysl; expremiér by mu zřejmě řekl, že nemá. A přesvědčivě nepůsobí ani to, že si Jelínek nepamatuje, jak se jmenoval štědrý boháč, který se nakonec ukázal být dobrým známým Jiřího Paroubka.
Milionáře s Paroubkem seznámil v roce 1990 první porevoluční předseda ČSSD Jiří Horák. „Paroubek znal v Praze každou hospodu, to byla výhoda," směje se zámožný rentiér ze svého bytu v Bronxville nedaleko New Yorku. „Ačkoli nejsem levičák, posílám peníze sociálním demokratům, protože ti jediní dokáží v Česku uzemnit komunisty tím, že jim přeberou voliče," vysvětluje republikánský příznivec své mecenášství.
Foto: Karel Šanda, archiv