Sociální demokraté žádají Langerovu rezignaci

Domácí
15. 2. 2007 18:26
Ministr vnitra Ivan Langer
Ministr vnitra Ivan Langer

Ministr vnitra Ivan LangerPředstavitelé ČSSD zpochybnili bezpečnostní aktivity ministra vnitra Ivana Langera (ODS), odmítli jeho projekt Otevřená minulost a vyzvali ho k veřejné omluvě a rezignaci. V opačném případě hrozí mezinárodní blamáž a především skutečné ohrožení republiky, uvedl na tiskové konferenci v Lidovém domě Jiří Paroubek. Langer jeho kritiku odmítl a označil ji za účelovou politickou hru.

Nasazení desítek policistů ve středu na letišti v Praze Ruzyni na základě podnětu "jakési vědmy" svědčí podle Paroubka o chybě celého systému a především o naprosté nekompetentnosti ministra vnitra, který za podobné "výstřelky" plně odpovídá. "Svým činem naznačil, čeho všeho tato vláda může být schopna, když jeden z jejích nejvlivnějších členů zjevně podléhá tmářství," dodal Paroubek.

"Nejednalo se o mimořádnou a spektakulární akci, šlo o standardní opatření, kterého se účastnilo 22 policistů v té době sloužících na letišti. Opatření se neúčastnily žádné speciální jednotky policie," oponoval Langer ve večerním prohlášení.

Exministr vnitra František Bublan řekl, že si za svou kariéru nepamatuje případ, že by vyhodnotil informace senzibila jako věrohodné. Ze svého působení na vnitru si vzpomněl pouze na opatření, která měla chránit přehradní nádrže, protože byla podle některých signálů ohrožena útokem. Byla podle něj ale provedena v tichosti.

Langer však tvrdí, že postup policie byl zcela v souladu se standardy nastavenými v minulých letech a používanými za předchozích vlád. "Pokud ČSSD hovoří o chybě systému, kritizuje sama sebe," namítl. Dodal, že tento systém je průběžně vyhodnocován a upravován tak, aby odpovídal současným bezpečnostním rizikům.

Šéf opoziční ČSSD vytkl Langerovi také poskytnutí ochranky poslanci Miloši Melčákovi. Poslanec hlasoval spolu s jiným bývalým poslancem sociální demokracie Michalem Pohankou ve sněmovně pro důvěru kabinetu premiéra a šéfa ODS Mirka Topoplánka. ČSSD ho za to o víkendu vyloučila ze svých řad.

Projekt Otevřená minulost, který má podle vnitra zjednodušit přístup k materiálům komunistické státní bezpečnosti, považují sociální demokraté za politicky zneužitelný. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že podobné instituty existují na Slovensku a v Polsku. V obou případech jsou podle něj zneužívány proti opozici. ČSSD jeho vznik ve sněmovně nepodpoří. "Nepotřebujeme ústav marxismu-leninismu s opačným znaménkem," dodal Zaorálek, který je stínovým ministrem zahraničí ČSSD.

Foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ