Změny od ledna 2012
Sociální revoluce: nezaměstnaní musejí vykonávat veřejné práce
09.09.2011 11:00 Původní zpráva Aktualizováno 09.09. 12:30
Poslanci hlasují o balíku sociálních zákonů, které přinášejí množství podstatných změn v oblasti penzí, sociálních dávek i zákoníku práce. Reformní sociální předloha o nezaměstnanosti přestála návrh ČSSD a KSČM na zamítnutí a míří do Senátu. ČSSD se kvůli novele zřejmě obrátí na Ústavní soud.
Změny se dotknou všech, od matek na mateřské a rodičovské až po důchodce. On-line deník TÝDEN.CZ přináší seznam toho, co bude od nového roku 2012 jinak.
Nezaměstnaní na veřejnou službu
Pokud budou lidé bez práce chtít dostávat podporu v nezaměstnanosti déle než dva měsíce, budou muset vzít zavděk veřejnou prací. Tou bude nejen dnešní zametání chodníků, ale i výpomocná služba ve zdravotnictví, školství a neziskových organizacích. ČSSD to chce napadnout u Ústavníhio soudu. "Půjde o takovou obdobu někdejší civilní služby," popisuje novinku členka sociálního výboru
Více kontrol
Nezaměstnaní se budou muset až třikrát týdně hlásit na Czech pointech na poštách. Cílem opatření je zkomplikovat případným pracantům načerno nelegální přivýdělek. Na zoubek nebo přesněji do nákupních tašek se úředníci podívají i zneužívačům dávek. Umožní to sociální karta, na kterou jim stát bude peníze posílat a kterou budou platit v obchodech. Tak bude dohledatelné, za co peníze státních poplatníků utrácejí.
Důchodová reforma |
Od roku 2013 začnou fungovat soukromé penzijní fondy, do kterých si člověk bude moci odvádět tři procenta z pojistného, jež dnes musí posílat na státní penzijní účet. K nim však bude muset přihodit alespoň další dvě procenta z vlastní kapsy. Zda zcela spoléhat na státní penzi, či si částečně spořit sám, se musí člověk rozhodnout do svých 35 let. Rozhodnutí bude neměnné. |
Sockarta
Dostanou ji automaticky sice všichni příjemci sociálních dávek (včetně důchodců, zdravotně postižených a žen na mateřské), ale až na zneužívače ji budou moci klidně nechat na dně šuplíku, pokud na ni nebudou chtít vyplácet státní peníze. Pro ně bude karta sloužit především jako jakýsi identifikátor příjemce sociálních dávek. Jakou formou chce příjemce státní peníze dostávat, zaškrtne na formuláři na úřadu práce. Na výběr bude hotovost, převod na účet, složenka či právě sociální karta.
Vyhazov za porušení neschopenky
Od Nového roku přibude v zákoníku práce nový důvod k vyhazovu, a to porušení režimu dočasně práce neschopného. Ten mimo jiné zahrnuje i povinnost zdržovat se doma a vycházet jen v době povolených vycházek. Dosud hrozila maximálně dvacetitisícová pokuta.
Smlouva na dobu určitou až po devíti letech
Zatímco dosud musel zaměstnavatel nabídnout smlouvu na dobu neurčitou už po dvou letech, od příštího roku si na ni počkáte možná až devět let. Smlouvu na dobu určitou bude totiž možné uzavřít až na tři roky, a to třikrát za sebou. Rozšíří se i rozsah hodin, které je možné odpracovat v rámci dohody o provedení práce, a to ze současných 150 na 300 za rok. Ze smluv uzavřených na 10 tisíc korun a výše se bude nově platit pojistné, takže dohody ztratí na své atraktivnosti.
Odstupné podle odpracovaných let
Odstupné se bude řídit tím, jak dlouho jste pro zaměstnavatele pracovali. Za méně než rok práce dostanete odstupné ve výši jednoho průměrného platu, za méně než dva roky dvojnásobek a při delším pracovním poměru minimálně trojnásobek průměrného platu.
Boj proti práci načerno
Vedle zmiňovaných častých kontrol lidí bez (oficiální) práce na poštách se výrazně zvýší pokuta pro zaměstnavatele. Agentury nebudou moci zprostředkovávat práci lidem ze zemí mimo EU, čímž by se mělo zamezit zneužívání pracovní síly z Vietnamu, Ukrajiny či Jižní Koreje. A zaměstnavatel, který umožní práci načerno, bude moci dostat výrazně vyšší pokutu než dnes - až 100 tisíc.
Nová měřítka pro postižené
Zdravotně postižené čeká posouzení podle nové mezinárodní klasifikace. Rozhodnutí o míře postižení už nebudou dělat "od stolu" posudkoví lékaři, ale vyškolení odborníci. Postiženého navštíví přímo u něj doma, kde budou zjišťovat, nakolik si poradí sám a s čím potřebuje pomoc okolí. "Namísto příčiny zdravotního postižení se soustředí na jeho přímý vliv v životě člověka. Tento nový pohled by měl zaručit, že se pomoc dostane těm, kteří ji opravdu potřebují," slibuje si od novinky poslankyně Kohoutová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.