Nešťastný výrok, průzkumný balonek, nebo tlaky různých křídel uvnitř sociální demokracie? Premiér Bohuslav Sobotka ne zrovna vstřícně reagoval na sliby Baracka Obamy poslat do Polska víc vojáků. "Nebyl důvod se vymezovat vůči nabídce, kterou dostalo Polsko," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
"Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," sdělil premiér novinářům při návštěvě Rakouska. "Tento výrok, který zásadně mění dlouhodobé pozice ČR, vnímám jako jeho osobní názor, který nebyl koaličně ani vládně projednán či konzultován, a může vážně ohrozit vztahy v rámci visegrádské čtyřky - hlavně s Polskem, ale i dalšími spojenci v rámci NATO - mj. v Pobaltí," reagoval záhy předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Ačkoli si předsedové ČSSD a KDU-ČSL své výroky a výtky ve středu vyjasnili a uvedli na pravou míru, slova již byla vyřčena a jistě zanechala jistou stopu. Vnímáte to celé jako nedorozumění, nebo spíš jakousi politickou hru?
Před měsícem se pan Sobotka vyjádřil vůči vyjádření ministra obrany Stropnického, který se trochu nešikovně vymezil vůči celému NATO ("Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém," prohlásil v rozhovoru s agenturou Reuters. "Výrok pana ministra Stropnického je velmi nešťastný. Vytvářet paralely mezi vojenskou spoluprací na půdě NATO a okupací ČR vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 je historicky nepřesné, nepravdivé a zbytečně to komplikuje spolupráci s našimi spojenci," reagoval tehdy premiér - pozn. red.). Teď také moc nerozumím výroku pana premiéra. Beru to spíše jako nedorozumění, které by si měli vyjasnit na vládě. Nechci, aby to byl začátek nějaké diskuse, která by měla měnit vztah České republiky vůči NATO.
A nevyslal tím premiér negativní signál ostatním zemím NATO? Nevypadáme jako nevděční, vrtkaví spojenci, kteří nevědí, co chtějí?
Nechci přilévat olej do ohně. Pokud by se cokoliv mělo měnit, tak by to pan Sobotka měl jasně říci. V tuto chvíli to beru jako nedorozumění, možná to takhle nechtěl říci. Nevidím důvod v tuto chvíli zpochybňovat pozici České republiky vůči NATO, zvláště v situaci, kterou zažíváme kolem Ukrajiny. Není to v tuto chvíli aktuální. Nevidím v tom žádné rozpoutání diskuse o českém postoji. Myslím, že to bylo nadbytečné. Jestliže prezident Obama nenavrhoval a nenabízel žádné vyslání sil na území České republiky, tak nebyl důvod se vymezovat vůči případné nabídce. Například cvičení sil NATO na českém území probíhalo a pravidelně probíhá a není to něco, co bychom odmítali à priori.
Není to ale také spíše důsledkem sporů v sociální demokracii, kde se různá křídla staví různě vůči Ukrajině i nedemokratickým režimům?
Myslím, že pan premiér má zásadní odpovědnost vůči celé České republice, měl by hájit bezpečnost České republiky a dodržovat závazky, které vůči alianci máme. V situaci, ve které teď jsme, bych nezpochybňovala spolupráci s NATO. Ale skutečně to považuji za vyjádření nadbytečné, předbíhající událostem.
Ačkoliv se tehdy ministr Stropnický nevyjádřil zrovna šťastně, má jistě pravdu v tom, že tu psychologický problém s cizími vojáky bude. Není proto vděčné vůči některé skupině voličů takto připomínat sovětskou okupaci?
Opakuji, že nechci přilévat olej do ohně, nechci zpochybňovat pozici pana premiéra, já chci, aby tato vláda byla silná a aby cítili odpovědnost, kterou máme za celou Českou republiku. Věřím, že to bylo prostě takové gesto, které nemělo znamenat zpochybnění naší spolupráce v rámci NATO jako celku.