Solární proud bude levnější než nový Temelín

Domácí
4. 3. 2015 18:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Výrazně levnější fotovoltaické panely a výrazně levnější elektřina, kterou vyrobí. Podle nové studie německého sdružení Agora klesne cena solárních elektráren v příštím desetiletí o třetinu, v dlouhodobém výhledu dokonce o dvě třetiny. A proud bude levnější než z jádra nebo uhlí.

Součástí německé studie je i modelový příklad pro Českou republiku. A z něj vyplývá, že by solární energetika mohla konkurovat případným novým jaderným zdrojům už po roce 2025. Je to zhruba ve stejné době, kdy ministerstvo průmyslu plánuje případnou stavbu dalších reaktorů v Temelíně.

Zpráva, která vychází z dat uznávaných expertů z Fraunhofer Institutu pro solární energetické systémy, totiž vypočítává, že by do roku 2025 měla cena elektřiny z fotovoltaických elektráren v Evropě klesnout na 40 až 60 euro za megawatthodinu (zhruba 1 až 1,50 korun za kilowatthodinu). Elektřina z nových uhelných či plynových elektráren přitom podle studie už dnes stojí mezi 50 až 100 euro za megawatthodinu a z jaderných elektráren přes 110 euro.

Solární panely v Dubaji.Zpráva rovněž předvídá, že se účinnost panelů díky technologickému vývoji zdvojnásobí, což znamená, že k výrobě stejného množství energie bude zapotřebí menší plocha, méně materiálu, ale třeba také nižší náklady na instalaci a údržbu. Nejlevnější přitom bude solární energetika pochopitelně v zemích, kde svítí nejvíc slunce. Například už dnes velké solární parky v Dubaji vyrábějí elektřinu za 50 euro za megawatthodinu.

"Solární energetika je jediným zdrojem, který dokázal za krátký čas srazit své náklady o desítky procent a v dalším zlevňování technologie nezastavitelně pokračuje," okomentovat německou studii Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Němečtí autoři zprávy ovšem upozorňují, že pozitivní vývoj v solární energetice bude pokračovat jen v případě, když se podaří udržet stabilní prostředí pro jejich rozvoj. V opačném případě může cena fotovoltaických projektů stoupnout až o 50 procent. "Příznivé podmínky financování a stabilní právní rámec jsou životně důležité podmínky pro dosažení levné a čisté solární energie," sdělil Patrick Graichen, ředitel sdružení Agora, která studii připravila.

Jaderná elektrárna Temelín.V Česku úřady a politici plynulý rozvoj fotovoltaiky v minulých letech nezvládly, náklady na podporované zdroje - především starší solární elektrárny - dosahují ročně desítek miliard korun. Nové fotovoltaické systémy už nedostávají žádnou provozní dotaci. Podpora ovšem podle Veroniky Knoblochové z České fotovoltaické průmyslové asociace může být i nefinanční. Knoblochová zmiňuje takzvaný net-metering. Jeho princip je jednoduchý: majitel malé solární elektrárny třeba na střeše svého domu spotřebovává proud ze svých panelů, ale také z veřejné sítě, když mu jeho domácí zdroj nestačí. Platí ovšem jen za "veřejnou" elektřinu.

"Sluneční energetika je celosvětově jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů, proto věříme, že si solární panely díky klesající ceně opět najdou své místo na střechách rodinných domů nebo továrnách v České republice," sdělila Knoblochová.

"Než se dostaneme do roku, ke kterému směřují experti Agora cenovou konkurenceschopnost solární energetiky, můžeme fotovoltaiku podporovat pomocí takzvaného net-meteringu. Právě tento systém podpory je vedle stabilního podnikatelského prostředí a odstranění zbytečné administrativní zátěže důležitým nástrojem pro obnovení zájmu o decentralizovanou energetiku," dodala.

Autor: Pavel BarochFoto: Shutterstock , ČTK , Pancer Václav

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ