Od 1. března 2016 působí ve funkci národní ředitelky SOS dětských vesniček Jindra Šalátová, která doposud zastávala pozici programové ředitelky a zástupkyně národního ředitele. Funkci převzala od Petra Lužného, během jehož tříletého vedení SOS dětské vesničky prošly rapidním růstem a staly se jednou z nejvýznamnějších organizací pomáhajících ohroženým dětem v České republice. Zatímco v roce 2012 poskytla organizace pomoc 86 dětem, v loňském roce se do jejích programů zapojilo 893 dětí.
"Je mi ctí převzít vedení SOS dětských vesniček od Petra Lužného a pokračovat v jeho šlépějích. Věřím, že společně s kolegy, partnery a dárci budeme pokračovat ve zvyšování kvality poskytované péče a udržitelném růstu, abychom mohli co nejlépe pomáhat ohroženým dětem a rodinám," uvádí nová národní ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.
Petr Lužný převzal SOS dětské vesničky v lednu 2013. Do té doby organizace založená na konci 60. let minulého století poskytovala služby pouze pěstounům a dětem žijícím ve třech SOS dětských vesničkách a čelila vážným finančním problémům. Za tři roky pod jeho vedením se organizace výrazně proměnila, zavedla řadu nových programů, v nichž je nyní schopna poskytovat komplexní pomoc desetinásobnému počtu dětí ve stovkách ohrožených rodin, a stala se tak jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů péče ohroženým dětem v ČR. V roce 2013 působily SOS dětské vesničky v pěti městech a obcích, v roce 2015 už v sedmdesáti. Petru Lužnému se současně podařilo reorganizovat financování organizace a tím výrazně posílit její stabilitu.
"Bylo mi potěšením a ctí pracovat pro ohrožené děti a organizaci, která hraje extraligu mezi českými neziskovkami. Zůstávám fanouškem SOS dětských vesniček a kolegům a Jindře, nové národní ředitelce, držím palce, ať se jim co nejlépe daří," uvádí dosavadní národní ředitel Petr Lužný.
Jindra Šalátová vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Karlově univerzitě v Praze. Jako psycholožka a psychoterapeutka působila v Armádě ČR a jako pracovník přímé péče v Diagnostickém ústavu pro děti a mládež. Poté se ve Fondu ohrožených dětí věnovala psychologickému poradenství ohroženým dětem a rodinám. Po svém příchodu do SOS dětských vesniček v roce 2012 měla na starosti implementaci nových služeb v oblasti náhradní rodinné péče a řízení programů SOS dětských vesniček v ČR.
Od začátku roku 2016 bylo v programech SOS dětských vesniček již více než šest stovek dětí. V letošním roce chce organizace pomoci přibližně 1 200 dětem. Kromě provozování tří vesniček, vlastně areálů pro profesionální pěstouny, je sdružení aktivní i v preventivních programech, které mají přispět k tomu, aby dítě mohlo zůstat ve své biologické rodině.
O SOS dětských vesničkách |
SOS dětské vesničky patří mezi nejvýznamnější neziskové organizace v České republice. Ročně pomáhají stovkám rodin ohrožených odebráním dítěte, stejně jako týraným, zneužívaným a zanedbávaným dětem, které ve své původní rodině nemohou vyrůstat. SOS dětské vesničky poskytují komplexní služby sahající od prevence odebírání dětí z rodin přes okamžitou pomoc dětem v akutní nouzi až po podporu pěstounských rodin či pomoc sociálně znevýhodněným mladistvým se vstupem do samostatného života. Programy organizace jsou v rámci lokální zdrojů ze 60 procent financovány z příspěvků soukromých dárců a lze je podpořit ve veřejné sbírce na účtu: 211 757 409 / 0300 či na www.sos-vesnicky.cz/podporte. |