Verdikt soudu
Soud: Ďuričko je vrah. Stráví 12,5 roku za mřížemi
10.04.2009 09:58 Původní zpráva Aktualizováno 10.04. 12:25
Pražský podnikatel Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku. Rozhodl tak pražský městský soud. Podle soudu Ďuričko 9. října loňského roku po křtu knihy Jiřího Paroubka zastřelil třemi ranami syna provozovatele Matějské pouti. Rozsudek není pravomocný.
"Dospěli jsme k názoru, že střelbě předcházel minimálně jeden úder Václava Kočky mladšího, ale obrana obžalovaného byla naprosto nepřiměřená," řekla soudkyně Eva Brázdilová. Podle senátu navíc Ďuričko porušil všechna pravidla pro nošení zbraně, což mu nakonec přičetl k tíži. "Obžalovaný se také znevěrohodnil soustavným měněním výpovědí," dodala soudkyně.
Přitěžující versus polehčující okolnosti podle soudu |
Co Ďuričkovi přitížilo: - porušil zákon o zbraních a střelivu - zbraň neměl v pouzdru a pil alkohol - chování po střelbě - nepřijal odpovědnost za trestný čin, neproběhla u něj žádná sebereflexe, neprojevil lítost Ďuričkovy polehčující okolnosti: - vraždu neplánoval, šlo o takzvaný "situační delikt" - usmrcení "nezpůsobilo poškozenému útrapy" (zemřel okamžitě) - bezúhonnost |
Pražský podnikatel přijal verdikt v klidu, na rozdíl od bývalé přítelkyně Lucie Staňkové, s níž má malé dítě. Ta se sesula do lavice a rozplakala. Po vynesení rozsudku dovolila soudkyně Brázdilová Ďuričkovi krátkou rozmluvu s otcem a dospělou dcerou. "Nikdo ho nezná jako já, Bohumír nechtěl vraždit," řekl po rozsudku Ďuričkův otec.
Mířil a prchal
V odůvodnění také zaznělo, že Ďuričkovu střelbu nelze hodnotit jinak než jako "úmyslné usmrcení", a proto soud na střelbu v restauraci Monarch pohlížel jako na vraždu. "Jestliže někdo v bezprostřední blízkosti obrátí proti někomu zbraň, tak míří," uvedla soudkyně. Hoteliér se snažil senát neúspěšně přesvědčit o opaku.
Ďuričkovi u soudu neprošlo ani tvrzení, že střelbou bránil nejen sebe, ale také svou tehdy těhotnou přítelkyni Lucii Staňkovou. Podle senátu se totiž hned po činu snažil restauraci opustit a o bezpečí či stav své partnerky se nezajímal.
Ďuričko: Odvolávám se
S verdiktem soudu byla spokojená žalobkyně Jana Kadeřábková. "Soud se v podstatě ztotožnil s mým návrhem," řekla novinářům. Přesto si stejně jako advokát Kočkových Jan Lžičař ponechala lhůtu na případné odvolání. Bratr zavražděného Jan Kočka pak připustil, že by si uměl představit i přísnější trest. "Rozhodnutí soudu ovšem respektuji," dodal.
Proti vině a trestu se naopak ihned v soudní síni odvolal Bohumír Ďuričko. Na rozhodování Vrchního soudu v Praze ale bude čekat ve vazbě, protože ho soudkyně Brázdilová odmítla pustit na třímilionovou kauci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.