Soudní proces s Ivanou Königsmarkovou, prezidentkou Unie porodních asistentek, která vedla komplikovaný domácí porod, po němž mělo dítě těžce poškozený mozek a letos zemřelo, nebyl spravedlivý, míní její advokátka Adéla Hořejší. V rozhovoru pro on-line server TÝDEN.CZ společně se svou klientkou mluví nejen o procesu samém, ale i o současné situaci domácího porodnictví a jeho výhodách pro rodičky i novorozence.
Co říkáte na verdikt soudu? Soud údajně nedodržel rovnost stran a zamítl většinu důkazů předkládaných obhajobou.
S rozhodnutím soudu samozřejmě nesouhlasíme a z tohoto důvodu jsme se proti němu na místě odvolaly. Hlavní důvody pro odvolání jsou dva: jednak je verdikt postaven na skutečnostech, které nebyly v řízení vůbec nebo pouze nedostatečně prokázány, a jednak v řízení nebyla paní Königsmarkové poskytnuta řádná možnost hájit se a předložit soudu důkazy na svou obranu.
Anketa:
Co si myslíte o domácích porodech?
Kde přesně podle vás nastalo pochybení soudu?
Jestliže se soud při rozporu ve výpovědích svědků přiklání pouze na jednu stranu, a to bez dalšího zdůvodnění či dokazování pouze na základě svých pocitů, nemůže být konečné rozhodnutí obhajitelné, ať již o vině rozhodne jakkoliv. Totéž lze říci o postupu, kdy soud rozhodne na základě posudků, které nejenže nezodpovídají otázky stěžejní pro rozhodnutí soudu, ale které jsou na řadě míst zavádějící, nepravdivé a na mnoha místech si odporují. I přesto, že u soudu bylo poukázáno na konkrétní případy nepravd a polopravd, zavádějících závěrů a chybějících odpovědí znalců na otázky, nevzal tyto závěry soud nijak v potaz. Soud rovněž nijak nezohlednil skutečnost, že znalecké posudky nepokrytě vycházejí z oficiální premisy odborné společnosti českých porodníků, podle níž je každý porod doma a priori posuzován jako postup non lege artis ( postup, který není v souladu se zákonem, pozn. red.), a tímto prizmatem hodnotí celou událost. U nestranného soudu by jistě již tato skutečnost vzbudila důvodné pochybnosti o podjatosti znalců, nikoliv však u soudu, který rozhodoval tuto kauzu.
Soud tedy nepřistupoval k oběma stranám stejně?
Základním principem každého soudního řízení v demokratickém státě je princip rovnosti stran, kdy každá ze stran sporu má mít stejnou příležitost k dokázání svých tvrzení. V řízení u Obvodního soudu pro Prahu 3 byl však tento princip hrubě pošlapán. Zatímco obžalobě soud vyšel vstříc a umožnil jí provést veškeré důkazy, obhajobě byla tato možnost nezákonně upřena. Pro ilustraci lze uvést, že z navrhovaných výslechů dvanácti svědků nebyl vyslechnut ani jeden. Ve čtyřech případech přitom šlo o lékaře z oboru porodnictví, kteří měli a mají na posuzovaný porod diametrálně odlišný pohled než znalci obžaloby. Toto soud věděl vzhledem k odůvodněním, která jsme k jednotlivým navrhovaným důkazům uvedly. Mezi námi navrhovanými lékaři byl přitom i dětský lékař malého Anatola. Soudní znalkyni v oboru psychologie soud zamítl s tím, že příslušné hodnocení nepotřebuje, neboť měl z výpovědí dobrý pocit. K zamítnutí výslechu odborníka v medicínské statistice, jehož účelem bylo ozřejmit, jak vznikají standardy pro poskytování porodnické péče a jakou mají relevanci při porodu v domácnosti a jaké doporučené postupy jsou označeny jako optimální, se soud nevyjádřil vůbec. V neposlední řadě soud rovněž odmítl vyslechnout svědky, kteří byli připraveni potvrdit, jak probíhá péče mé klientky před vlastním porodem, aby byla ozřejměna její profesionalita, která byla rovněž soustavně zpochybňována, a to i ze strany soudu.
Jak se vyrovnáte s pokutou ve výši 2,7 milionu korun, kterou má dostat pojišťovna?
V prvé řadě musím upřesnit, že nejde o pokutu, ale o náhradu nákladů vynaložených na péči o malého Anatola požadovaných zdravotní pojišťovnou. Vzhledem k tomu, že jsme přesvědčeni, že paní Königsmarková svým jednáním poškození zdraví dítěte nezpůsobila, neměla by ani nést náklady na jeho péči.
Vyvolal již soudní verdikt nějaké reakce ze strany veřejnosti či rodiček hodlajících využít služby porodních asistentek?
Toto alarmující rozhodnutí bohužel přesně reflektuje společenskou atmosféru, která v souvislosti s domácími porody panuje. Reakce tomuto odpovídají. Ženy, které chtějí využít služeb porodních asistentek, mají nyní obavu, že jim příslušná péče nebude poskytnuta, a stát, ač je povinen ji zajistit, jim v tom aktivně brání.
Jak často se objeví takto komplikovaný domácí porod?
Velmi zřídka. Ze statistik plánovaných domácích porodů, které jsou vypracovávané v zemích západní Evropy, USA a Kanady, jednoznačně vyplývá, že porod v domácnosti je pro nízkorizikovou rodičku stejně bezpečný jako porod v nemocnici (u nás se zatím žádné takové statistiky nevedou). Z veřejně dostupných zdrojů rovněž vyplývá, že i v zemích, ve kterých je podíl domácích porodů vyšší než v ČR (např. Švédsko se svými 3% oproti okolo 1% u nás), je celková novorozenecká úmrtnost dokonce nižší než u nás.
Myslíte, že tato událost odradí do budoucna rodičky od domácích porodů?
Z dlouhodobého hlediska nikoli.
Kolik žen letos od začátku roku zvolilo možnost rodit doma?
Statistiky plánovaných domácích porodů se u nás nevedou, podle záznamů porodních asistentek jde asi o 1%, tedy přibližně o 1000 žen ročně. V zemích západní Evropy jde o mírně vyšší procenta (1 až 3%), vyjma Nizozemska, Velké Británie a Irska, kde je vyšší podíl žen rodících doma a kde stát tuto volbu aktivně podporuje. V této souvislosti je nutné se ještě zmínit o skutečnosti, že v Evropě vysoké procento žen rodí v porodních domech, kde též o rodičku pečují porodní asistentky a péče je s domácím prostředím srovnatelná. Tato možnost u nás není.
V čem tkví výhoda domácích porodů?
Nejde o výhody, jde o to, že žena by měla rodit tam, kde se cítí bezpečně. Na úvod je třeba zdůraznit, že doma může rodit jen nízkoriziková rodička. Parametry rizikovosti jsou sledovány v průběhu celého těhotenství a teprve na jeho konci, resp. počátku porodu, porodní asistentka vyhodnotí, zda je vůbec možné doma rodit. I v průběhu porodu je stav rodičky pečlivě sledován a v případě, že se porod změní z fyziologického na nefyziologický, rodička nadále využije služeb lékaře v porodnici.
Může tedy domácí porod prospět i zdravotní stránce dítěti či matce?
Kromě výhod psychických a psychologických (větší kontrola nad těhotenstvím a porodem, lepší spolupráce mezi rodinou a asistentkou vzhledem ke vztahu důvěry a osobnímu kontaktu jak v těhotenství, tak i při a po porodu, snazší vytváření vazeb mezi matkou a dítětem) přináší porod s porodní asistentkou v domácím prostředí i zdravotní výhody pro matku a dítě. Tyto zdravotní výhody byly opakovaně zaznamenány mnohými studiemi (na rozsáhlých souborech) a šetřeními v zemích, kde je porod v domácím prostředí součástí porodnické nabídky, proplácený zdravotní pojišťovnou (Německo, Velká Británie, Kanada, Austrálie). Tyto studie sledují zdravotní výsledky u srovnatelných skupin nízkorizikových žen (nízkorizikovost je určena konkrétními body v anamnéze rodičky a průběhu aktuálního těhotenství), které se rozhodly pro porod v domácím prostředí a které se rozhodly pro porod v porodnici.
O jaké zdravotní výhody konkrétně jde?
Ženy, které se rozhodly pro porod doma (včetně těch, u kterých si průběh porodu vyžádal převoz do porodnice), mají oproti stejně zdravým ženám rodícím v porodnici nižší množství zásahů do porodu, nižší množství poranění a jiných poporodních komplikací, jejich novorozenci méně potřebují resuscitaci a déle než čtyřiadvacetihodinovou terapii kyslíkem a mají méně poporodních poranění a infekcí i lepší zahájení kojení.
Nenesou domácí porody vyšší riziko úmrtnosti novorozenců?
Úmrtnost a četnost trvalých poškození mozku je v obou skupinách srovnatelná, volba místa porodu na tyto faktory vliv nemá. Porod v péči porodní asistentky v domácím prostředí je tak bezpečnou, pro nízkorizikovou ženu i dítě psychicky i zdravotně šetrnou volbou, která je v mnohých zdravotně vyspělých zemích uznávána jako rovnocenná, pojišťovnou hrazená možnost v porodní nabídce.
V novele zákona o zdravotnických službách je zahrnuta až milionová pokuta pro asistentky, které by poskytovaly péči mimo nemocnici. Co si o tomto bodu myslíte, mohlo by to znamenat konec domácích porodů?
Toto je špatná mediální interpretace. Podle evropské legislativy, kterou jsme vázáni, je kvalifikovaná porodní asistentka způsobilá k samostatnému vedení porodu. Příslušná evropská směrnice nařizuje členským státům, aby vytvořily podmínky pro výkon povolání porodní asistentky. Nicméně český stát, reprezentovaný ministerstvem zdravotnictví, v tomto doposud brání, a výkon tohoto povolání aktivně znemožňuje, neboť porodním asistentkám, byť splnily požadavky na odbornost, nevydává registrace k podnikání jako nestátnímu zdravotnickému zařízení. Stěžejním dokumentem je zde vyhláška, která stanovuje požadavky na personální a věcné vybavení, což jsou fakticky požadavky na plně vybavenou porodnici, které samostatná porodní asistentka nemůže splnit. A i kdyby toto teoreticky splnila, tak takové vybavení ve jejím sídle jí příliš nepomůže, když poskytuje péči v domácnosti. Vzhledem k otázce to znamená, že bez registrace, kterou stát záměrně neuděluje, nelze poskytovat péči v domácnosti.
Omezuje tedy tato legislativa práva rodiček?
Náš stát tedy porušuje komunitární právo a dopouští se zároveň nepřípustné ingerence do základních lidských práv a svobod, jak na straně porodních asistentek, tak rodiček, které jako občané členského státu mají právo na příslušnou péči při porodu a ústavní právo na volbu místa porodu. Toto je typické pro všechny posttotalitní státy, zatímco v ostatních zemích euro-americké civilizace je domácí porod běžnou součástí systému. Výše uvedená situace bude mít soudní dohru. I když by bylo lepší, kdyby věc byla řešená méně konfliktně, a stát protiprávní situaci narovnal.
Budou mít potom rodičky, kterým stát zamezí porodit doma, reálnou šanci získat odškodné, obrátí-li se na soud z důvodu omezení práv?
Ano, budou a již se tak děje, v současnosti probíhá několik sporů v této věci. Existují i precedentní nálezy Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, i našeho Ústavního soudu, které tyto nároky potvrdily. Ústavní soud rovněž ve svých rozhodnutích potvrzuje, že péče porodní asistentky má být hrazena ze zdravotního pojištění.