Údajní členové takzvaného Zádamského gangu u pražského vrchního soudu vyslechli konečný osvobozující rozsudek.
Odvolací senát zprostil dvanáctičlennou skupinu obžaloby ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů, za které jí hrozilo až deset let vězení. Čtyři muže však potrestal za drobnější delikty podmíněnými tresty a ročním vězením.
Podle obžaloby gang v západních Čechách působil od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně Milan Zádamský. Gang prý nutil podnikatele platit za poskytování "ochrany", nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle spisu ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.
V případu byly podle žalobců desítky poškozených. Podle státního zástupce Jaroslava Dolejšího donutila situace některé z nich se odstěhovat, někteří pak skončili v psychiatrické léčebně. Soud však po výslechu klíčových svědků konstatoval, že skupině nelze trestnou činnost prokázat, některé skutky se ani nestaly. Ve výpovědích poškozených totiž byly značné rozpory.
ČTĚTE TAKÉ: Soud zprostil obžaloby většinu Zádamského gangu
Podle Zádamského advokáta Václava Vladaře bylo důvodem osvobozujícího rozsudku především to, že svědci vypovídali jinak v přípravném řízení a jinak u soudu. Policisté jim totiž podle něj nedokázali položit dotazy, na které se nakonec zeptal až jeho klient. Zádamský označil kauzu za "velké faux pas státních zástupců z Plzně". Svědci pak podle něj nehorázně lhali a věděla to i policie. Za obvinění prý můžou fámy, které podporovaly i novináři.
Odsouzeni byli nakonec čtyři lidé. Dušan Orečko a Martin Bláha dostali za výtržnictví na dvou diskotékách roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za uplácení městských strážníků. Podmíněný trest dostal také Marek Pruckl, důvodem bylo nedovolené ozbrojování.
Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s kauzou Berdychova gangu, spis má přes 10 tisíc stran, ve věci se konalo 63 hlavních líčení. Zádamský byl v únoru propuštěn z vazby, ve které strávil přes dva roky. Na základě jeho případu Ústavní soud zrušil ustanovení trestního řádu o trvání vazby lidí zproštěných obžaloby u soudu prvního stupně. V současnosti se dostanou na svobodu, i když se státní zástupce odvolá k vyšší instanci.
V květnu pak Ústavní soud rozhodl, že ponecháním Zádamského ve vazbě po prvoinstančním osvobozujícím rozsudku porušily soudy jeho práva. Podle Vladaře bude jeho klient s největší pravděpodobností požadovat po státu za 32 měsíců trvající vazbu náhradu škody. Protože prý měl prosperující firmu budou se jeho požadavky za ušlý zisk pohybovat v řádech milionů korun.
Foto: ČTK