Soud: Poplatky za děti musí nemocnice vymáhat od rodičů

Domácí
2. 10. 2015 10:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dlužné regulační poplatky za nezletilé pacienty musí nemocnice vymáhat od jejich zákonných zástupců, nikoliv přímo od dětí. Ústavní soud vyjasnil nálezem znění zákona o veřejném zdravotním pojištění. V nemocnicích se v současnosti už za hospitalizaci neplatí, stále však dobíhá řada sporů o dlužné poplatky z doby před jejich zrušením. Nemocnice je vymáhají prostřednictvím žalob i exekucí.

Ústavní soud se problematikou zabýval z podnětu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která žalobou neúspěšně vymáhala od nezletilé pacientky 1020 korun. Částka představovala dluh za regulační poplatek spojený s hospitalizací.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění v souvislosti s pobytovým poplatkem v minulosti výslovně říkal, že jej má hradit "pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce". Obvodní soud pro Prahu 3 to vyložil tak, že vylučovací spojka "anebo" nedává možnost volby. V případě, že má pojištěnec zákonného zástupce, má za něj platit právě on.

Nemocnice považovala výklad provedený obvodním soudem za příliš formalistický. Primárním účelem zákona o veřejném zdravotním pojištění bylo podle stížnosti vybrat regulační poplatek za pobyt. Není pak podstatné, zda bude plátcem formálně sám nezletilý pacient, anebo jeho zákonný zástupce. Ústavní soud se přiklonil k názoru obvodního soudu a stížnost nemocnice zamítl.

"Jsou to především zákonní zástupci nezletilého, kteří za něj nesou finanční odpovědnost," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Právě zákonný zástupce, tedy nejčastěji rodič, rozhoduje podle ÚS o tom, zda dítě využije služeb podléhajících regulačnímu poplatku. "Navíc dítě si zejména v nižším věku nemusí být ani vědomo povinnosti regulační poplatek platit," doplnil soud v nálezu.

Poplatek za pobyt v nemocnici původně činil 60 korun. Po jeho zvýšení na 100 korun za den jej před dvěma lety přezkoumal Ústavní soud a s několikaměsíčním odkladem poplatek zrušil. Vláda jej poté už neobnovila ani v původní výši. Soud již tento týden rozhodl, že starší dluhy z období šedesátikorunové sazby lze po pacientech vymáhat v exekucích.

Stejnou formulaci, jakou dnešním nálezem interpretoval ÚS, obsahuje zákon o veřejném zdravotním pojištění dosud ve vztahu k poplatku za ošetření na pohotovosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ