Krajský soud ve Zlíně v pondělí začal projednávat případ Ondřeje Solaře, který loni v Holešově na Kroměřížsku v podnapilosti napadl strážníka městské policie a způsobil mu zranění. Zaútočil na něj nunčaky, které si vyrobil z kovových trubek spojených řetízkem. Za pokus o těžké ublížení na zdraví, násilí proti úřední osobě a výtržnictví mu hrozí pět až 12 let vězení. Pětatřicetiletý Solař svého činu litoval a přistoupil k prohlášení viny, které soud přijal. V případu tedy nebude provádět zevrubné dokazování.
Dvoučlenná hlídka městské policie vyjížděla do Amerického parku v Holešové před půlnocí 19. listopadu kvůli nahlášenému rušení nočního klidu. Podle obžaloby se jej dopouštělo pět lidí. Čtyři z nich po upozornění strážníků svého jednání zanechali, Solař však vytáhl z bundy dvě kovové trubky spojené řetízkem, nunčaky, a třikrát se jimi snažil jednoho ze strážníků zasáhnout do hlavy.
Podle žalobce Martina Malůše jednou Solař zasáhl hlavu strážníka, na které mu způsobil tržnou ránu. Další dvě rány strážník podle obžaloby vykryl rukama, na kterých mu zůstaly pohmožděniny. Při pokusu o čtvrtý úder Solaře zpacifikoval jeden z přítomných mužů spolu s druhým strážníkem. Zranění napadeného muže nebylo vážné. Podle Malůše si však Solař musel být vědom, že svým útokem může strážníkovi způsobit vážné poranění hlavy s poškozením mozku.
Obžalovaný souhlasil s právní kvalifikací činu a potvrdil, že prohlásil vinu bez jakéhokoliv nátlaku. "Nechtěl jsem nikomu ublížit," uvedl Solař a dodal, že před incidentem pil pivo a whiskey. "Bohužel, zmíněnou věc si nepamatuji. Byl jsem opilý a jednal jsem pod vlivem alkoholu," řekl Solař. Připustil, že má problém s alkoholem a drogami, užíval i pervitin. Podle státního zástupce dosahovala v době útoku u Solaře hladina alkoholu v krvi úrovně 1,22 až 1,83 promile. Před soudem nyní zazní závěrečné návrhy, není vyloučeno, že vynese také rozsudek.
Nedlouho před událostí v Americkém parku kroměřížský okresní soud Solařovi pravomocně uložil za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. Uložil mu také ústavní ochranné protitoxikomanické léčení, které však Solař nenastoupil.