Soud rozhodl: Havlová vlastní celou budovu Lucerny

Domácí
17. 10. 2012 14:31
Palác Lucerna.
Palác Lucerna.

Odvolací Vrchní soud v Praze ve středu potvrdil švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmaře vlastnictví poloviny pražského paláce Lucerna. Havlová tak nyní podle pravomocného verdiktu vlastní celou budovu.

Odvolací senát potvrdil dubnový verdikt pražského městského soudu, který rozhodl, že společnost Chemapol Reality (C.H.R.) prodala Havlové půlku budovy za obvyklou cenu, a vyjmul nemovitost z konkursní podstaty po zkrachované firmě.

Havlová získala v první polovině devadesátých let jednu polovinu paláce od svého manžela. Druhou půlku koupila v roce 1997 společnost C.H.R. od exprezidenta Havla. Zaplatila za ni 200 milionů korun, o dva roky později ji pak prodala Havlové za 145 milionů. Podle konkursního správce však byla sleva 55 milionů nepochopitelná a C.H.R. prodávala polovinu Lucerny v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat.

Pasáž Lucerna.Slovenská Tatra banka totiž podala v roce 1999 návrh na konkurs C.H.R. a Havlová odkoupila od věřitelů pohledávky vůči firmě ve výši 230 milionů korun. Vzala si na to úvěr jištěný druhou polovinou Lucerny. Celkem 30 milionů zaplatila hotově a na 115 milionů použila pohledávky.

Zbytek pohledávek prý firmě prominula. Správce konkursu ale řekl, že obě strany uzavřely dohodu o narovnání, nikoliv o prominutí dluhu. Úpadce podle něho nabídku Lucerny neinzeroval a celý prodej byl orientován na Havlovou.

Městský soud nemovitost z konkursní podstaty po firmě C.H.R. při předchozím projednání vyjmul. Opíral se při tom o znalecký posudek ústavu Tacoma, podle kterého byla v roce 1999 tržní hodnota poloviny Lucerny zhruba 137 milionů korun.

Soudy řešily případ v minulosti již několikrát. Městský soud dvakrát rozhodl v neprospěch exprezidentovy švagrové. Odvolací senát však jeho verdikty vždy zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlové v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

Autor: ČTK Foto: Jan Zatorsky

Další čtení

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje čelily kybernetickému útoku

Domácí
26. 3. 2025

Sněmovna schválila podpory studentů s malými dětmi a z chudších domácností

Domácí
26. 3. 2025

Hejtman Okleštěk se kvůli havárii v Hustopečích nechystá vyhlásit stav nebezpečí

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ