Státní zástupce v Plzni podal na podnět policie návrh, aby soud vzal do vazby čtveřici lidí v souvislosti s páteční potyčkou cizinců v jedné z plzeňských firem. Sdělila to policejní mluvčí Hana Jehlíková.
Tři cizince a jednoho Čecha policie obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví. Podle dostupných informací se v pátek vzbouřila velká skupina cizinců proti špatným podmínkám v práci i v ubytování. Při následné potyčce s další skupinkou lidí utrpěl jeden z nich zranění.
Dvě skupiny cizinců se dostaly do hádky kvůli slíbeným pracovním podmínkám. "Kolem 14. hodiny cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam," popsala v sobotu incident policie.
Následně na policii přišlo na 200 Rumunů a domáhali se odjezdu domů do Rumunska. Po spolupráci policie, magistrátu a humanitárních organizací v noci odjelo v autobusech celkem 199 cizinců.
Už jsou za hranicemi
Autobusy objednal magistrát. Podle vedoucího oboru krizového řízení magistrátu Petra Lišky bude město zhruba 400 tisíc korun žádat u ministerstva vnitra. "V 15 hodin dojely autobusy za asistence rumunské policie do města Aradu. Tam je (cestující Rumuny) přebraly místní úřady. Vše proběhlo v pořádku," řekl Liška. Autobusy míří zpět do Čech, řidiči budou mít cestou zpět v Maďarsku devítihodinovou pauzu.
Pavel Novák z tiskového odboru ministerstva sdělil, že náhradu nákladů za odvoz bude ministerstvo požadovat zpět. "Náklady na tuto humanitární akci budou pokryty z rozpočtu ministerstva vnitra. To bude všemi prostředky požadovat úhradu nákladů od osob odpovědných za vzniklou situaci, která je v tuto chvíli předmětem šetření Policie ČR," uvedl.
Doplnil, že podobné situace by v budoucnosti měl řešit zákon o pobytu cizinců, který je v tuto chvíli ve třetím čtení ve sněmovně. Podle něj by náklady za návrat cizinců, kteří v Česku přijdou o práci, měl hradit zaměstnavatel nebo zprostředkovatelská agentura.
Námitky přinesly jen vyhrožování
Rumuni si stěžovali na špatné pracovní podmínky a minimální plat. V souvislosti s tím se začalo v médiích hovořit o novodobém otrokářství. Policie prověřuje veškeré okolnosti případu včetně podmínek, za nichž cizinci pracovali. Nikdy ale nepotvrdila tvrzení, že čtyři obvinění lidé byli "otrokáři". "Jejich obvinění souvisí výhradně s pátečním incidentem, ne s pracovními podmínkami cizinců," zdůrazňuje policie.
Rumuni pracovali v Plzni prý asi tři měsíce, dělali například vánoční dekorace a věnečky na hřbitov. "Slíbili nám 750 eur (18 500 korun) za měsíc, ale dostávali jsme zhruba 500 korun týdně," řekla v sobotu před odjezdem jedna z žen. Jakákoliv námitka proti špatným podmínkám prý přinesla vyhrožování ze strany lidí, jimž Rumuni říkali ochranka či bodyguardi.
Cizinci si stěžovali také na špatné ubytování. Bydleli prý například na ubytovně v zámečku v Plzni - Malesicích. Když se tam novináři přišli ptát na podrobnosti, vykázali je lidé z areálu s odůvodněním, že jde o soukromý pozemek. Pracovník firmy, kde cizinci pracovali, telefonicky pouze uvedl, že s cizinci pracují běžně a řádně také za práci platí. Problémy nastaly až nyní, když začali spolupracovat s novou pracovní agenturou. Na telefonním čísle agentury nikdo nebral telefon.