Soud se špičkami krajní pravice začíná. Hrozí jim až osm let

Domácí
25. 10. 2010 13:38
Soud projednává případ údajných neonacistů.
Soud projednává případ údajných neonacistů.

Čtením obžaloby a výslechem obžalovaných Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ údajné podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Mezi osmi obžalovanými, kteří obvinění vesměs odmítli, jsou i lidé, kteří podle odborníků na pravicový extremismus a policistů patří ke špičkám české krajně pravicové scény.

Soud také zamítl žádost bývalého předsedy pražské organizace rozpuštěné Dělnické strany Patrika Vondráka na propuštění z vazby. Za mřížemi pobývá již zhruba rok. Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové se osm lidí různou měrou podílelo na vylepování samolepek neonacistického Národního odporu a pořádání demonstrace na památku padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS.

Bývalou členku strany Michaelu Dupovou vedle toho obžaloba viní i z provozování webu Resistance Women Unity (RWU), podle policie jde o ženskou odnož Národního odporu, a podílu na organizaci koncertu takzvané white power music. Dupová je podobně jako Vondrák stále ve vazbě.

Protože obžalovaní podle Galkové páchali trestnou činnost jako členové organizované skupiny a "podobně účinným způsobem jako tiskem, filmem, rozhlasem a televizí", hrozí jim tříletý až osmiletý trest.

Vondrák je podle policistů jedním z čelních a nejaktivnějších představitelů neonacistického Národního odporu. Byl mimo jiné i spoluzakladatelem občanského sdružení Mladí národní demokraté, které se snažilo 10. listopadu 2007, v den výročí křišťálové noci, uspořádat pochod pravicových radikálů pražským Židovským městem. Vedle něho a Dupové čelí obžalobě také expředseda krajské organizace Dělnické strany na Vysočině Milan Hroch, který je podle policie rovněž jedním z nejaktivnějších představitelů Národního odporu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ