Soud smetl stížnost. Pěstouni <span>zůstávají ve vazbě</span>

Domácí
4. 8. 2008 12:15
Pěstouni Lubomír a Blažena Rosnerovi.
Pěstouni Lubomír a Blažena Rosnerovi.

Pěstouni Lubomír a Blažena Rosnerovi.Krajský soud v Brně nevyhověl stížnosti advokátů manželů Rosnerových na jejich umístění do vazby. Pěstouni nařčení z týrání svěřených dětí tak nadále zůstávají v cele.

Podle zjištění on-line deníku TÝDEN.CZ  podali advokáti Rosnerových stížnost na vazbu minulé pondělí. Brněnský soud však jejich žádosti o propuštění z cely čtvrtečním rozhodnutím nevyhověl. "Ukázalo se, že vazební důvody tam jsou," potvrdil on-line deníku důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Oficiální "papíry" ale ještě nedorazily. Soudce Okresního soudu ve Vyškově Petr Ševčík, který před dvěma týdny poslal manžele Rosnerovy do vazby, proto tuto informaci zatím nepotvrdil. "Spis ještě od krajského soudu nedorazil, nechci tedy o ničem spekulovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Minulý týden řekl, že vazba je nejlepším řešením situace. Důvodem podle něj bylo, aby rodiče neovlivňovali svědky. I proto, že děti jsou mentálně postižené a na rodičích závislé, dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Chovanka Renata: Kluci se chtěli mamce pomstít

Domácností Rosnerových prošlo postupně 13 dětí. V poslední době jich podle babičky v rodinném domku ve Slavkově žilo 11, protože dvě ze starších dětí se odstěhovaly do Brna. Z 11 dětí, které s pěstouny ve Slavkově zůstaly, byla podle babičky zhruba polovina dospělých, pěti nebo šesti dětem ještě nebylo 18 let.

Úřady vzaly pěstounům všechny děti, které měli v péči. Rosnerovi byli společností vnímáni jako vzorní pěstouni. Za jejich zásluhy je dokonce vyznamenal také prezident Václav Klaus.

ČTĚTE TAKÉ: Vyznamenaní pěstouni jsou ve vazbě kvůli týrání dětí

Špatné zacházení s dětmi prý vyšlo najevo ve škole. Děti se údajně svěřily učiteli. Nyní jsou v Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně. Ředitel ústavu Jiří Podlucký to nepotvrdil ani nevyvrátil, pouze odkázal na státní zastupitelství. "Máme jistou etiku. My ty děti musíme chránit, zvláště pokud jsou postižené. Když jde o děti, nemůžeme k tomu pouštět média," řekl Podlucký.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ