Soud začal projednávat kauzu Vojenského zpravodajství

Domácí
24. 4. 2017 11:53
Zleva: Petr Nečas a Ondrej Páleník.
Zleva: Petr Nečas a Ondrej Páleník.

Soud v pondělí začal potřetí veřejně projednávat kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která stála v roce 2013 za pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Obžalobě čelí Nečasova manželka Jana (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Předchozí osvobozující rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu nakonec odebral původní soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti.

K pondělní hlavnímu líčení přišli osobně všichni čtyři obžalovaní, Nečas svou bývalou šéfku kabinetu a současnou manželku tradičně doprovodil až k soudní síni. Nečasová však poté prostřednictvím advokáta vyjádřila přání, aby se v následujících dnech jednání účastnit nemusela, protože má virózu. Nová soudkyně Pavla Hájková jí vyhověla.

Po přednesení obžaloby Hájková vyloučila veřejnost po dobu výslechů zpravodajců, a to kvůli možnému ohrožení utajovaných skutečností chráněných zákonem.

Podle státních zástupců sledovalo Vojenské zpravodajství na podzim 2012 na základě pokynu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím prý chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch. Zpravodajci to popírají s tím, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny. Jejich verzi podporuje i Nečas, který v kauze vystupuje jako svědek. Tvrdí, že zpravodajce prostřednictvím šéfky svého kabinetu požádal o prověření možné hrozby pro jeho blízké. Podle názoru žalobců záměrně vypovídá nepravdu, aby pomohl své současné manželce.

Obvodní soud v případu poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany. Po podání odporu musela soudkyně Helena Králová nařídit hlavní líčení, v němž nejprve v květnu 2015 a poté v červnu 2016 čtveřici osvobodila. Argumentovala tím, že skutky popsané v obžalobě nejsou trestnými činy a že se provedenými důkazy nepodařilo prokázat motiv k trestné činnosti předestřený obžalobou - tedy to, že Nečasová chtěla nezákonným získáním informací o životě manželky premiéra uspíšit jeho rozvod. Podle soudkyně chtěl Nečas své manželství ukončit tak jako tak, a Nagyová proto neměla důvod počínat si takto krkolomně.

Obžalované čtveřici hrozí až pětileté vězení. Pro Nečasovou státní zástupci v minulosti požadovali 3,5 roku odnětí svobody.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ