Soud začne projednávat druhou část Rathovy kauzy

Domácí
12. 1. 2019 10:29
David Rath.
David Rath.

Krajský soud v Praze začne v úterý projednávat druhou část korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha. Někdejší politik čelí obžalobě z pomoci při zjednání výhody při zadání veřejných zakázek a stejně jako v první větvi případu z přijímání úplatků se sazbou až 12 let vězení. Rath trvá na své nevině, tvrdí, že korupčního jednání se nedopustil. Spolu s ním je obžalováno dalších osm lidí, trestnímu stíhání tentokrát čelí také firmy.

Hlavními aktéry i druhé části korupční kauzy jsou vedle Ratha bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Všichni tři již za přijímání úplatků v souvislosti s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji dostali nepravomocné tresty vězení. Krajský soud loni v červnu rozhodl, že má jít bývalý hejtman na 8,5 roku za mříže, manželé Kottovi na 7,5 roku.

Podle nynější obžaloby si trojice na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Rozdělení kauzy je podle Ratha absurdní

Rath v pátek řekl, že má vůči obžalobě stejné stanovisko od počátku případu. Již dříve uvedl, že úplatky nebral a že k jeho odsouzení není dostatek důkazů. "Toto je úplně totéž - stejné důkazy, stejné odposlechy, stejní svědci," uvedl. Rozdělení kauzy považuje za absurdní, navíc trvalo sedm let, než druhá část dopěla k soudu. I při nynějším jednání chce Rath vypovídat, někteří z dalších obžalovaných však podle mluvčí středočeského krajského soudu Jitky Kubešové požádali o konání hlavního líčení v nepřítomnosti.

Za přijetí úplatku je v druhé větvi kauzy obžalován ještě někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, který podle státního zástupce Jiřího Pražáka dostal 740 tisíc korun od vítěze tendru na dodání 48 sanitních vozů. Obžalobě z podplácení pak čelí generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát, manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš a šéf firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. Jiří Anděl z Metrostavu pak podle žalobce upravoval zadání veřejných zakázek a Lucie Novanská, která spolupracovala s Kottovou, machinace s tendry umožňovala.

Z firem stojí podle obžaloby na straně uplácených společnost Novanské Aveza, která pořádala zadávací řízení. Podplácely údajně Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, ML Compet, Jipe a Tenton. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám již projednávaným při první části kauzy. Obžaloba se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

Státní zástupce podal v druhé části kauzy obžalobu už v červenci 2016, Krajský soud v Praze ale v lednu následujícího roku případ vrátil policii k došetření kvůli odposlechům, které při vyšetřování pořídila. Soud také nařídil, aby vyšetřovatelé znovu vyslechli některé svědky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hájek Vojtěch

Další čtení

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje čelily kybernetickému útoku

Domácí
26. 3. 2025

Sněmovna schválila podpory studentů s malými dětmi a z chudších domácností

Domácí
26. 3. 2025

Hejtman Okleštěk se kvůli havárii v Hustopečích nechystá vyhlásit stav nebezpečí

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ