Soud zamítl dědické <span>nároky na Konopiště</span>

Domácí
10. 2. 2009 14:22
Kněžna Sofie Hohenbergová s manželem baronem de Potesta.
Kněžna Sofie Hohenbergová s manželem baronem de Potesta.

Kněžna Sofie Hohenbergová s manželem baronem de Potesta.Okresní soud v Benešově dnes zamítl žalobu pravnučky majitele konopišťského panství Františka Ferdinanda d'Este, jíž se snažila dokázat, že majitelem movitých věcí zámku Konopiště byl její dědeček a Ferdinandův syn Maxmilián. Hohenbergová je Maxmiliánovou dědičkou.

Soudkyně Petra Šturcová ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné uvedla, že Maxmilián ke dni své smrti nebyl majitelem zmíněných věcí. "Bylo nepochybně prokázáno, že žalobkyně a její právní předchůdce Maxmilián Hohenberg jsou nebo byli přímými potomky Františka Ferdinanda," uvedla s tím, že podle konfiskačního zákona z roku 1921 byl ale jejich majetek vyvlastněn.

ČTĚTE TAKÉ: Konopiště zůstane státu, rozhodl Nejvyšší soud

"Není to nic překvapujícího," komentoval výrok soudu obhájce Hohenbergové Jaroslav Brož. Proti rozsudku se proto odvolá. V případě neúspěchu se chce obrátit i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Soud nereagoval na Brožovu výzvu, aby podal Ústavnímu soudu podnět ke zrušení části konfiskačního zákona, podle něhož Ferdinandovi potomci nemají nárok na pradědův majetek. "Ústavní soud už několikrát indikoval, že nelze připustit takový výklad obecných předpisů, který by vedl k rozšíření majetkových restitucí nad rámec nároků vyplývajících z restitučních předpisů," řekla Šturcová. Připomněla, že se nelze domáhat ochrany vlastnického práva, k jehož zániku došlo před 25. únorem 1948, pokud zvláštní restituční předpis nestanovil způsob zmírnění nebo nápravy majetkové újmy.

Soud zamítl žalobu pravnučky Františka Ferdinanda d'Este."Nejsme samozřejmě sami, kteří brojí proti stanovisku Ústavního soudu. Jsme toho názoru, že nosné kategorie, jako je nepromlčitelnost vlastnictví, musí být zachovávány. A pokud je interpretace jiná, tak je to jistá ideologizace, která má neblahé důsledky z hlediska základních principů právního státu," řekl Brož.

Majetek Hohenbergů byl zestátněn již na počátku 20. let minulého století zároveň s veškerým majetkem rakouského panovnického domu Habsburků v českých zemích. Podle Hohenbergové ale její předkové k panovnickému rodu nepatřili. Její pradědeček, následník trůnu František Ferdinand d'Este, se totiž po takzvaně nerovném sňatku s českou hraběnkou Žofií Chotkovou musel dopředu zříci nástupnických práv pro své děti Ernsta, Maxmiliána a Žofii.

Foto: ČTK, zamek-konopiste.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ