Soud zamítl žalobu kvůli hluku z magistrály

Domácí
17. 4. 2007 13:04
bez popisku 7555
bez popisku 7555

Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý zamítl žalobu kvůli hluku podanou na pražský magistrát. Lidem, kteří žalobu podali, vadí nadměrný hluk v okolí magistrály v ulici 5. května. 

Rozsudek není pravomocný, obyvatelé domů v blízkosti komunikace se proti němu hodlají odvolat, uvedla organizátorka žaloby a předsedkyně sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou Alžběta Rejchrtová.

"Soud nezpochybňuje skutečnost, že hluk překračuje míru uloženou hygienickými předpisy. Jde o obtěžování, které ale vychází z poměrů v lokalitě. Vlastník komunikace nemá prostředky, aby v krátké době situaci napravil," vysvětlila rozhodnutí soudkyně. Magistrát podle ní nemůže rozhodovat o snížení rychlosti, které požadovali žalobci, a bez stavebního řízení nemůže stavět protihluková opatření. Ani finanční náhrada by podle ní nebyla řešením situace.

Obyvatelům domů v okolí komunikace se nelíbí, že magistrát proti hluku dlouhodobě nic nedělá, a porušuje tak podle nich jejich právo na bydlení a zdraví. Společenství vlastníků a bytová družstva zastupující téměř 1000 bytových jednotek proto podala historicky první civilně právní žalobu na magistrát jako vlastníka pozemní komunikace. Požadovala, aby město situaci vyřešilo a hluk na magistrále snížilo.

Obyvatelé se opírali především o znalecké posudky a měření, podle kterých dosahuje hluk z projíždějících aut téměř 70 decibelů ve dne a 60 decibelů v noci. Základní hygienický limit je přitom 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.

"Je více možností, jak hluk v lokalitě snížit. Chtěli jsme buď tunel nebo regulaci dopravy snížením počtu pruhů," řekla Rejchrtová. Dalšími řešeními by podle ní byly zavedení mýtného na Nuselském mostě a výměna povrchu vozovky.

Magistrát se však domnívá, že situace v okolí magistrály je neřešitelná. Snížení hluku o deset decibelů na povolenou hodnotu by podle jeho právníka Františka Gebauera znamenalo prakticky uzavření komunikace. Město tvrdí, že řešením je pouze dokončení pražského obchvatu včetně vyřešení celé dopravní situace v Praze. Podle Rejchrtové ale okruh obyvatelům nepomůže. "Máme posudek, podle kterého v naší lokalitě vzroste provoz o dalších 35 tisíc vozidel," řekla.

Magistrát poukazoval také na to, že například o úpravě rychlosti rozhodují orgány státní správy. Podle Gebauera neměli obyvatelé řešit situaci soudní cestou a dodal, že se magistrát nebrání opatřením, které by hluk v okolí magistrály snížily. Nemůže ale postupovat tak, jak by žalobci chtěli.

Podle radního Petra Štěpánka (Strana zelených) se nové stavby už musí řídit aktuálními normami pro hlučnost. Staré stavby jsou v provozu na základě výjimky, která ale jednou skončí. "Tam budeme muset dělat opatření," řekl novinářům Štěpánek, který dříve se sdružením spolupracoval. Jmenoval snížení rychlosti a výstavbu protihlukových stěn proti hluku. Město také zavede funkci protihlukového koordinátora, který bude posuzovat stavební záměry z hlediska případného zvýšení hlučnosti v širším území, kde by se měly nacházet.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ