Kauza katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, viněného v Česku ze zneužívání šestnácti mladistvých či nezletilých dívek, nekončí. Proces bude pokračovat. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, podle jehož verdiktu není amnestován v plném rozsahu. "Na případ se podle městského soudu amnestie vztahuje jen částečně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ princův obhájce Josef Lžičař, který již obdržel usnesení z neveřejného zasedání, v němž pražský senát rozhodl.
Městský soud v Praze svým verdiktem vyhověl stížnosti státního zastupitelství proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2, který člena katarské královské rodiny amnestoval v plném rozsahu. Amnestie se tedy dle již pravomocného verdiktu týká skutků - je jich většina -, za něž byl princ obviněn před koncem roku 2004. Na tyto delikty se vztahuje článek II amnestie bývalého prezidenta republiky Václava Havla o zastavení trestního stíhání v kauzách, kde odvinění padlo před více než osmi lety.
"Předpokládal jsem, že takto soud rozhodne," uvedl Josef Lžičař s tím, že tak Sánímu zůstalo obvinění už jen ze tří skutků na dvou poškozených dívkách a také za navádění ke kuplířství. Tam policie zahájila stíhání až v lednu 2005.
Případ bude nadále řešit Obvodní soud pro Prahu 2. Zde královský synek již v květnu 2005 dostal 2,5 roku vězení, ale odvolací soud rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Podle mínění obhájce klientovi již žádný pobyt za mřížemi nehrozí, a to nejen vzhledem k tomu, že mu amnestie škálu násilných kousků řádně sesekala, ale též s ohledem na to, že si za mřížemi v Česku pobyl bezmála rok, a to v rámci vazebního stíhání. Dle mínění Josefa Lžičaře Katařana čeká maximálně podmínka.
Soudní řízení se táhne takových let, jelikož se české straně nedaří doručit princi předvolání k jednání, bez čehož hlavní líčení proběhnout nemůže. "Jsem v kontaktu s klientem. Nedomnívám se, že by mu měl být problém předvolání doručit," uvedl Lžičař.
Obhájce chce dosáhnout toho, aby byl zrušen zatykač vydaný na Sáního v lednu 2011: "Míním se obrátit na soud, jelikož podmínky na vydání zatykače v žádném případě nebyly a nejsou. Tento stav, který pokládám za protiprávní, setrvává již třetí rok," tvrdí advokát. "Z hlediska obecných principů lidských práv mu bránit ve vycestování je podle mého názoru nezákonné," dodal s tím, že Katařan nemůže odjet z rodné země, jelikož mu hrozí zatčení. Jak Josef Lžičař podotkl, Sáního nelze považovat za uprchlého, když mu v srpnu 2005 dovolil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec odcestovat do vlasti.
Soud zrušil plnou amnestii katarského prince
Domácí
20. 3. 2013 15:17
Ilustrační foto.
Autor: - ajo - Foto: archiv