Případ Nečas
Soudkyně Králová smí řešit trafiky pro poslance ODS, není podjatá
11.04.2017 09:09
Kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS bude nadále rozhodovat soudkyně Helena Králová. Pražský městský soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. V případu čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho současná žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Králová nejprve sama rozhodla, že se podjatá necítí. Státní zástupci podali proti jejímu rozhodnutí stížnost k Městskému soudu v Praze, nicméně senát předsedy Dušana Pašky v pondělním neveřejném zasedání rozhodnutí Králové potvrdil. Mluvčí soudu Markéta Puci řekla, že k usnesení nyní nemůže sdělit podrobnější informace.
Státní zástupci z olomouckého vrchního zastupitelství namítali podjatost, protože Králová Nečasovou opakovaně zprostila viny v jiném případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství a pražský městský soud jí nakonec případ odebral s tím, že existují pochyby o její nestrannosti.
Kauza trafik je jednou z kauz, které vedly v roce 2013 k pádu Nečasova kabinetu. Vládní koalice prosadila o rok dříve balíček daňových změn jen díky tomu, že tři rebelující poslanci Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř nakonec složili mandáty. Šnajdr a Fuksa vzápětí získali lukrativní pozice ve státních firmách. Podle obžaloby je premiér prostřednictvím Nečasové s Bočkem příslibem těchto postů podplatil.
Soudkyně Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 začala kauzu veřejně projednávat loni v prosinci, po přečtení obžaloby však hlavní líčení odročila. Advokáti obviněných totiž vznesli námitky proti státním zástupcům, kteří jsou podle nich podjatí a navíc jim ani nepřísluší věc dozorovat.
Králová se původně po obdržení obžaloby sama snažila kauzy zbavit s odůvodněním, že její kolegyní je manželka původně obviněného exposlance Petra Tluchoře. Pražský městský soud však její žádost o to, aby se případem zabýval jiný obvodní soud, zamítl.
Nečasovi s Bočkem hrozí až šest let vězení, Nečasové až osm let. Čelí totiž navíc obžalobě z krácení daní u luxusních dárků, mimo jiné u drahých kabelek nebo kožichů, které jakožto vedoucí premiérova kabinetu dostávala od vlivných podnikatelů a manažerů. Ceny darů policie vyčíslila na 10,1 milionu korun.
Obžalovaní vinu od počátku odmítají. Stíhání v kauze trafik nejprve směřovalo i vůči trojici poslanců, těch se však zastal Nejvyšší soud s odkazem na poslaneckou indemnitu. Stát se jim pak za obvinění a vazbu musel omluvit.
Nečasovou v lednu pražský městský soud nepravomocně potrestal společně s lobbistou Ivem Rittigem podmínkou za únik informací z Bezpečnostní informační služby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.