Soudy nemají peníze ani personál. Blíží se krize?
04.09.2007 14:22 Původní zpráva
Stát dluží soudům a soudy dluží občanům. Začarovaný kruh, který trvá už léta. Nyní však soudům docházejí finance i na běžný provoz. Obvodní soud pro Prahu 1 prý od října nemá peníze ani na poštovné. Kromě toho se česká justice potýká také s nedostatkem personálu. Ministerstvo spravedlnosti o problému ví a slibuje, že chybějící peníze sežene.
Jen pražský městský soud dlužil k 31. červenci letošního roku znalcům, advokátům, notářům a tlumočníkům 10,5 milionu korun. „Není to chyba stávajícího ministra, je to chyba systému. Jedna státní moc - výkonná - určuje pravidla pro fungování jiné státní moci - soudní -, aniž by cítila za výsledek odpovědnost," řekl na úterní tiskové konferenci předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Podle něj by byl ideální holandský model, kdy soudnictví komunikuje přímo se zákonodárným sborem.
Dluhy ministerstva spravedlnosti se vyšplhaly zhruba na 210 milionů. Uvedla to v pondělí televize Nova s odvoláním na utajovaný materiál ministerstva, který má k dispozici. Mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová však ujišťuje, že blížící se krize bude vyřešena. „Můžeme zaručit, že finance na běžné výdaje budou ministerstvem zajištěny vždycky a k žádné kritické situaci nedojde," uvedla.
Nejde však jen o finance. Pokud se podle soudců situace včas nezmění, doplatí na to zejména občané. Nedostatek personálu a materiálního vybavení už nyní prodlužuje soudní řízení. „Práce českého soudce spočívá také v administrativní činnosti a psaní slohových cvičení," dodává Sváček.
Obchodní úsek Městského soudu v Praze zaznamenal v polovině loňského roku v průměru 200 až 300 kauz na jednoho soudce, letos je to 500 až 600 případů. K personálnímu posílení přitom nedošlo. „Dochází tak k absurdním situacím, kdy je špatný zaměstnanec lepší než žádný," konstatoval předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.
Počty soudců by se měly podle plánů ministerstva snižovat. Nahradit je mají vyšší soudní úředníci a asistenti. Soudy i ministerstvo tak budou opět řešit finanční otázku, tedy kdo tyto síly navíc zaplatí. Podle Sváčka jdou ve vyspělých zemích do celé justice ze státního rozpočtu čtyři procenta, u nás jsou to procenta dvě.
Nastalou situaci využila opoziční ČSSD. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by měl podle ní odstoupit. Současné ministerstvo naopak svaluje vinu na hospodaření předešlých vlád vedených právě sociální demokracií. Oficiální vyjádření ke stavu českého soudnictví ministerstvo připravuje.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.