Soukromí v ohrožení. Nový zákon umožňuje zjišťovat o lidech cokoliv

Domácí
5. 10. 2011 19:07
Registr bude obsahovat i to, jestli se právě rozvádíte.
Registr bude obsahovat i to, jestli se právě rozvádíte.

Chtěli sledovat, jestli se ve zdravotnictví neplýtvá penězi. A vepsali kvůli tomu do zákona o zdravotních službách paragraf navíc - že vznikne obrovský registr, kam se budou sbírat všechna data o pacientech i lékařích. Jenomže paragraf se ministerstvu zdravotnictví nepovedl, upozorňují právníci. Do budoucna prý otevírá možnost zjišťovat o lidech cokoliv. Nebude k tomu potřeba ničí souhlas.

Stačí chytit obyčejnou rýmu a řešit ji s praktickým lékařem. Soukromí pacienta se okamžitě rozplyne. Do obrovské zdravotní databanky začnou hned proudit všechna citlivá data - prodělané choroby, povolání, rodinné poměry či jeho bezúhonnost. Na to všechno se bude muset lékař zeptat. Data budou úředníkům dostupná pod rodným číslem, k dispozici bude i bydliště. To vše bez souhlasu pacienta.

Takzvaný "národní informační systém", jak se má databanka jmenovat, chce zřídit ministerstvo zdravotnictví. Plán vepsalo do nového zákona o zdravotních službách. Norma už prošla sněmovnou a nyní ho mají na stole senátoři. Pravděpodobně ho poslancům vrátí. "Dostali jsme totiž právní stanovisko, které konstatuje, že je registr v rozporu s listinou základních práv a svobod," vysvětluje senátorka Alena Dernerová.

Databáze k vydírání

Stanovisko zpracovala Jindřiška Syllová z Parlamentního institutu a k dispozici ho má také on-line server TÝDEN.CZ. Závěr dokumentu je jednoznačný: pokud projde norma v navržené podobě, bude moci později vzniknout jakýkoliv další registr s citlivými údaji lidí. Bez vědomí a souhlasu lidí i parlamentu.

"Ustanovení je na hranici ústavnosti. Blanketním způsobem omezuje lidská práva," píše se v dokumentu. Pokud by chtěli zákonodárci něco takového udělat, museli by podle Syllové do normy připsat jasný účel databáze. Ten ale chybí. Podle Syllové je jen "obecný a všezahrnující". Bližší určení má obsahovat až podzákonný předpis, který ale ještě nikdo nepředložil.

Ilustrační foto.Přitom data mohou svádět k lecčemu, varují kritici. "Obávám se, že to bude sloužit jen jako snadná databáze k vydírání," předjímá třeba mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. Stane-li se za dvacet let lidovecká poslankyně ministerskou předsedkyní, bude podle něj snadné zničit jí kariéru léta starými potraty.

Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál k tomu dodává: "Jde o vyhozené peníze. Potřebná data o zdravotním stavu populace už dávno mají zdravotní pojišťovny."

Zatím jen na zkoušku

Ministerstvo zdravotnictví, které normu připravilo, si však stojí na svém. "Jen se snažíme propojit již existující registry. Ty běží několik desetiletí a nikomu to nevadí," odmítá kritiku poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Účel registru je podle něj jasný – sledovat dopady léčení a upravovat podle toho třeba platby zdravotníkům. "Je to věc, kterou zdravotnictví musí mít. Vždycky se najdou mouchy, ale principiálně je to věc správná a nezpochybnitelná," uzavírá Vepřek. Pokud zákon obsahuje nepřesné formulace, jen se podle něj upraví.

Podle náměstka ministra Petra Noska už se navíc ministerstvo domluvilo i s Úřadem pro ochranu osobních údajů. "Registr na tři roky spustíme a pak vyhodnotíme fungování a přínos jeho provozu pro systém zdravotní péče v Česku," popisuje. Podle toho, jaké výsledky sledování přinese, se pak bude postupovat dál.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ