Bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita zůstává zaměstnancem resortu, přestože musel kvůli ztrátě bezpečnostní prověrky před dvěma lety z úřadu odejít. Městský soud v Praze totiž minulý týden rozhodl, že ministerstvo Vylitovi špatně doručilo výpověď. Ministerstvo obrany rozhodne, jak bude postupovat, až obdrží písemné vyhotovení rozsudku. Napsal to dnes server iRozhlas.cz.
Vylita, který pracoval jako člen mezinárodního výboru auditorů NATO, přišel o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné v lednu 2015. Odebral mu ji Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) poté, co v roce 2013 požádal o vyšší prověrku na přísně tajné. Vylita podal proti rozhodnutí bezpečnostního úřadu rozklad, ale mezitím mu ministerstvo obrany dalo výpověď. Na omezenou dobu mu ministerstvo nabídlo místo v rámci personální sekce, to však tehdy Vylita odmítl.
Proti výpovědi podal Vylita žalobu. Soud žádal o zneplatnění výpovědi a také chtěl, aby soud konstatoval, že je stále zaměstnancem ministerstva. Žalobu zamítl Obvodní soud pro Prahu 6, ale odvolací městský soud rozhodnutí zvrátil. "Městský soud v Praze rozhodl, že pracovní poměr i nadále trvá, protože pan žalobce žádnou výpověď nedostal," uvedla pro server mluvčí městského soudu Markéta Puci.
Soud neřekl, že Vylitova výpověď neplatí, podle verdiktu však bývalý generální sekretář zůstává zaměstnancem ministerstva. "Městský soud dospěl k tomu, že výpověď, která měla být dána žalobci, nebyla řádně doručena, a proto nemohly nastat její účinky. To znamená - jako kdyby nebyla. Proto musel soud žalobu o neplatnou výpověď zamítnout, protože výpověď, která není, nemůže být neplatná," doplnila Puci.
Vylita rozsudek podle svého advokáta Ondřeje Tošnera komentovat nemohl, protože je v zahraničí. Ministerstvo čeká na písemné vyhotovení rozsudku odvolacího soudu. "Až po jeho doručení a prostudování bude rozhodnuto o dalším postupu," napsal serveru Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva. Úřad v minulosti uváděl, že Vylita výpověď odmítl převzít. Pokud by ministerstvo mělo Vylitovi doplácet plat, šlo by podle iRozhlasu o částku i v řádech milionů korun.
Policie Vylitu v březnu 2015 zadržela v souvislosti s kauzou údajně nevýhodného prodeje nepotřebné vojenské techniky, ale po výslechu ho propustila a na rozdíl od čtyř jeho spolupracovníků nebo podřízených ho neobvinila. V případu policie loni v listopadu navrhla obžalobu.